Počítačům se původně věnovat nechtěla. Pak ji ale doslova pohltila umělá inteligence

8. březen 2021

Hela Dvořáková pozvala do Dobrého dopoledne studentku havlíčkobrodského gymnázia Marii Šimůnkovou. Jejím hlavním oborem je umělá inteligence a programování.

Maria původně s počítači pracovat nechtěla, ale osud tomu chtěl jinak. Pak se zúčastnila campu umělé inteligence společnosti Microsoft v Aténách a jak sama říká, byla pohlcena. Už v 16 letech naprogramovala pomocníka pro obvodní lékařku, který odpovídal na nejčastější dotazy pacientů.

Od té doby pracuje na dalších projektech, spolupracovala s Akademií věd ČR a jejím posledním počinem je aplikace pomáhající finanční gramotnosti.

Ve svém volném čase tančí balet a velmi ráda peče. Poslechněte si rozhovor v přiloženém audiu.

autor: Hela Dvořáková | zdroj:
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.