Pionýr slaví 35 let. Dětem nabízí nejen přátelství, ale i nové zážitky a dovednosti

Rozhovor s Kateřinou Součkovou, předsedkyní Krajské organizace Pionýra Vysočina Jak se mění Pionýr v 21. století?
Pionýr, organizace s dlouhou tradicí práce s dětmi a mládeží, letos slaví 35 let své novodobé existence. Při té příležitosti byla hostem pořadu Dobré dopoledne předsedkyně Krajské organizace Pionýra kraje Vysočina Kateřina Součková.
„Do organizace pionýra mě dostala rodina, byla jsem v roce 1992 na svém prvním táboře a zžila jsem se s tou komunitou. Později jsem se stala instruktorkou a před pěti lety jsem nastoupila na funkci předsedkyně,“ přibližuje svůj příběh Kateřina Součková.
Pionýr dnes nabízí dětem pestrou škálu aktivit, od klasických táborů, oddílové činnosti a výprav do přírody, až po vzdělávací programy. Moderní doba přináší i nové způsoby, jak děti zaujmout a rozvíjet jejich dovednosti.
„Snažíme se držet tradic, ale přidáváme nové prvky. Brannou výchovu dnes děti zažívají třeba pomocí airsoftu a využíváme i 3D tiskárny, které pomáhají rozvíjet jejich technické schopnosti,“ popisuje Součková.
Pionýr ale není jen o aktivitách. Je to místo, kde děti najdou přátele na celý život a získají zkušenosti, které je formují.
„Potřebujeme mít blízké po celý život, je to naše opora. Pro někoho může být výzva přespat bez mámy jednu noc, pro jiného rozdělání ohně. Všechno to jsou důležité momenty, které děti posouvají dál,“ dodává.
Po pandemii covidu, která omezila většinu volnočasových aktivit, se zájem o Pionýr opět vrací. A to je podle Kateřiny Součkové dobrá zpráva nejen pro organizaci, ale hlavně pro děti samotné.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.