Miroslav Skačani: Bolest duše je horší než bolest těla. Deprese není smutek, ale vážná nemoc
Deprese zasahuje miliony lidí po celém světě. Není to jen "depka", ale vážná porucha, která může skončit i tragicky.
Deprese patří k nejčastějším duševním onemocněním dnešní doby a její projevy mohou zásadně ovlivnit každodenní fungování. Dopoledním hostem Českého rozhlasu Vysočina byl uznávaný psychiatr MUDr. Miroslav Skačani, který upozorňuje na to, že mnozí lidé zaměňují běžný smutek s klinickou depresí, a tím tuto nemoc mohou zlehčovat.
Čtěte také
„Deprese není jen o smutku, ale je to nemoc, která se projevuje stavy úzkosti, napětí, špatným spánkem a bohužel i sebevražednými tendencemi,“ říká Skačani.
Příčiny deprese mohou být genetické, biologické i psychologické. Velký vliv mají stres, životní styl, roční období i tlak okolí, třeba od zaměstnavatelů. U dětí a dospívajících se nemoc může projevovat jinak než u dospělých, proto je důležité všímat si změn v chování.
Moderní technologie a digitální svět mají na psychiku stále větší dopad. Sítě vytvářejí iluzi dokonalého světa, ve kterém se lidé cítí osamělejší než kdy dřív.
Podle Skačaniho je důležité si uvědomit, že návštěva psychiatra není ostuda. Zajít si k odborníkovi je stejné, jako jít k lékaři s bolavým kolenem. Musíme se naučit vnímat duševní zdraví stejně vážně jako to fyzické.
Léčba zahrnuje kombinaci terapie, antidepresiv a třeba i podpory okolí. Právě rodina a přátelé mohou včas odhalit varovné signály a zasáhnout. Protože neléčená deprese může mít tragické následky. A jak dodává psychiatr: „Sebevražda pacientů s depresí nebývá unáhlené rozhodnutí. Často jde o promyšlený krok člověka, který už nevidí jiné východisko.“
Související
-
Pozor na své osobní údaje: Podvodníci jsou čím dál vynalézavější, varuje expert na kyberkriminalitu
Jak pečlivě chráníte své osobní údaje? A víte, komu je skutečně svěřujete? Právě těmto otázkám se věnoval rozhovor Hely Dvořákové s plukovníkem Martinem Vaněčkem.
-
Stíny konce války: Přednáška ve Žďáře připomene temné kapitoly českých dějin
Ve středu Evropy se na jaře roku 1945 začalo rozednívat po dlouhé noci nacistické nadvlády. Konec druhé světové války byl nadohled.
-
Měli bychom se naučit mít rádi své nohy, říká Olga Wiesnerová
Chodidla nás denně nesou světem, po ulicích, schodech i zahradách, a přesto je často zanedbáváme. Až bolest nám připomene, jak důležitá pro naše tělo vlastně jsou.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka