Pexeso – nejlepší „domácí lék“ na trénování paměti

14. březen 2013

Ve čtvrtečním Tandemu představila mentální lektorka Eva Fruhwirtová první mozkovou laboratoř na Vysočině, která od začátku letošního roku funguje v Třebíči. Rozpětí klientů má široké, od malých dětí s diagnostikovanou hyperaktivitou, po seniory, kteří potřebují trénovat paměť.

„Jsme překvapeni obrovským zájmem o laboratoř, ale na druhou stranu nás to samozřejmě těší. Máme diář zaplněný od shora až dolů,“ přiznává lektorka trénování mozku Eva Fruhwirtová, a zároveň vyvrací některé mýty, které se o lidském mozku tradují.
„Ve škole jsme se např. učili, že se v mozku v pozdějším věku už netvoří neurony. Poslední výzkumy ale prokázaly pravý opak. Také neplatí, že ženy se dovedou soustředit na více věcí najednou, a muži ne. Naše mozky jsou v tomto stejné, jen někteří z nás jsou schopni rychlé změny koncentrace.“

V mozkové laboratoři projdete vstupními testy, vyzkoušíte si např. „mozkovou střelbu“, nebo si zahrajete tzv. mozkový fotbal, a na základě vašich výsledků vám lektoři poradí, v jakých oblastech je potřeba vaši "hlavu" trénovat.

Dostávají klienti také domácí úkoly? Eva Fruhwirtová odpovídá: „Ano, je důležité trénovat také doma. A skvělou hrou, při které posilujeme paměť, je obyčejné pexeso.“

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.