Pět jídel denně je minimum - normálně i při hubnutí

29. leden 2016
Dobré odpoledne

Jíst se má pětkrát denně, víc ani ránu, obzvlášť když hubneme. To je pravidlo, které máme zafixované někde vzadu v paměti. Není to ale úplně pravda. Podle Simony Hniličkové z jihlavského studia Bodymove bychom měli jíst častěji než jen 5x za den: „Pět jídel je minimum, pokud vstáváme moc brzy a jdeme spát pozdě, nemusí to stačit. Měli bychom zkrátka jíst každé 2-3 hodiny.“

Nejčastější chybou, když hubneme, je, že nejíme vůbec. I přesto přibíráme, protože tělo si dělá tukové zásoby z toho mála, co máme. Pohyb je paradoxně při hubnutí důležitější u těch méně obézních. Těm příliš těžkým to jde jen s úpravou jídelníčku. „Těžší lidi hubnou ze začátku rychleji, stačí pro začátek upravit jídelníček. U ostatních to chce trochu pohybu. Strašně záleží na tom, jestli má člověk 150 kilo nebo jen 80 kilo,“ říká cvičitelka a lektorka kurzů Stop obezitě Simona Hniličková.

Váhy, míry, fotografie v plavkách … to je motivace

Sama nejprve člověka zváží, změří obvody pasu, prsou, stehna a lýtka. Ženy se obvykle stydí, říká Hniličková: „Bojí se, jako kdyby přišly k maturitě. Fotíme ve spodním prádle nebo v plavkách, to ženy taky nemají rády. Nikde to nevystavujeme, je to jenom pro klientku, ale paradoxně některé po zhubnutí svolí a říkají – vystavte to jako odstrašující případ, jak jsem před tím vypadala.“

Podkožní a ten druhý

Kromě podkožního tuku, který obvykle chceme shodit, máme ještě jeden viscerální – vnitřní tuk. To je ten kolem orgánů. „Ten vědomě shodit nemůžeme, tělo si ho samo reguluje. Je dobře, když ho máme, ale když je ho moc, špatně fungují třeba cévy, špatně se dýchá. Čím je člověk starší, tím má víc vnitřního tuku,“ uvádí lektorka kurzů STOB.

autor: Petra Emmerová
Spustit audio