Pes se na cvičišti naučí důležité povely a spolupráci s páníčkem

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Psí cvičiště, Žďár nad Sázavou

Psí škola Karlík funguje ve Žďáře nad Sázavou už několik let, vede ji Zuzana Šustrová s dalšími lektorkami.

Skupinky přibližně stejně starých a stejně velkých psů si domlouvají hodiny přes facebookovou stránku na každý týden, a cvičiště je často obsazené. Hodiny bývají i o víkendu.

Lektorka mívá na každou hodinu předběžný plán cviků: „Hlavně u těch štěňat - miminek - si majitelé nejdříve psy na sebe navedou, aby s nimi chtěli komunikovat, pohrají si, udělají nějaké blbinky, oční kontakt, a teprve pak se cvičí. Když je skupinka v pohodě, pejskové se pustí z vodítek, ale vždycky to nejde,“ usmívá se Zuzana Šustrová. Pomůcky na cvičišti se také využívají podle počasí, ale i podle schopností psů – něco je pro štěňata, jiné, například kladina nebo tunel, pro zkušenější psy.

Psí cvičiště, Žďár nad Sázavou

Do psí školy se dá chodit pořád

„Každý pes by měl umět přivolání, to je věc, která zachraňuje život, měl by umět zůstat, takzvané odložení psa a také povel, který ho odvolá ze situace, která mu není příjemná,“ zamýšlí se Zuzana Šustrová.

Každá skupina začátečníků bývá veliká, ta poslední má až třicet nových zájemců. Většina jich v průběhu cvičení odpadne, ale mezi klienty Zuzany Šustrové jsou i stálice, které s pejsky chodí cvičit i několik let. „Chodit se dá pořád,“ směje se lektorka.

Spustit audio

Související