Paní Marie u háčkování odpočívá. Pod rukama jí vznikají andělé, betlémy a stovky zvonků

26. listopad 2020

Marie Brázdová z Herálce na Žďársku má ráda háčkování. Místo svetrů a čepic se ale pustila do jemné krajky z tenkých nitek.

Pod rukama jí vznikají andělé, zvonky i květiny. Její háčkovanou kytici dostala i zpěvačka Eva Pilarová.

„Začala jsem háčkovat, když zemřel manžel, a potřebovala jsem zaměstnat hlavu,“ říká Marie Brázdová. Háčkovat se sice učila už jako malá, ale až teď v posledních letech se výroba krajkových figurek, ozdob a květin stala její velkou zálibou.

„Moje maminka háčkovala, našla jsem po ní dva háčky,“ vzpomíná paní Marie, a přiznává, že i když si pořídila nové, háčky po mamince používá nejradši.

Základem je řetízek, krátký a dlouhý sloupek

Marie Brázdová vůbec nepoužívá hotové návody. Nápady prý dostává ve snu, a hned si je zaznamenává. Nové kousky se prý většinou podaří.

„Základ je řetízkové oko, dlouhý sloupek, krátký sloupek,“ říká. V jejích rukou ta jemná práce vypadá opravdu jednoduše. Střídá různé vzory, a při bližším pohledu pozorovatel zjišťuje, že každý anděl, každý zvonek je trošičku jiný.

Naškrobené ozdoby je třeba zamokra napnout na formu a nechat schnout

Ozdoby jsou silně naškrobené, a díky tomu drží svůj tvar. Hotovou práci vždy paní Brázdová máčí ve škrobu, a zamokra napíná na formu. Ty hledá všude kolem sebe. Na malý zvonek poslouží třeba i víčko od deodorantu. „Nejdůležitější je to naškrobení a vypnutí,“ říká paní Marie s tím, že je při tom možné skrýt i nějakou tu chybičku.

Dobře vytvarovaná ozdoba pak už musí jen uschnout. Složitější výrobky, jako jsou třeba andělé, jsou složené z několika dílů, a slepené tavnou pistolí.

Specialitou Marie Brázdové jsou háčkované květiny. Ve vázách tak může mít po celý rok karafiáty, kopretiny nebo narcisy. Jednu takovou kytici od ní dostala i zpěvačka Eva Pilarová. „Od té doby jsme si psali na Vánoce, Velikonoce nebo na narozeniny,“ říká.