Oslavy konce války poznamenal v Hrotovicích tragický omyl

8. květen 2020 02:00

Dalešice a Hrotovice na Třebíčsku zažily tragický konec druhé světové války. Do Hrotovic spadly sovětské bomby omylem, u Dalešic záměrně.

Letadla startovala z rakousko-maďarského pomezí. Ukázaly to poslední výzkumy, řekl dalešický kronikář Rudolf Špaček. Kvůli bombám zemřelo 177 lidí, nejvíc v Hrotovicích. Obě místa si letos oběti připomenou bez účasti veřejnosti

7. května v Dalešicích

První bomby shodil na Dalešice v pondělí 7. května 1945 roj 18 sovětských letadel v pravé poledne. Podle Špačka se dlouho věřilo, že se letadla otočila a do několika minut provedla druhý nálet. Teprve částečné zpřístupnění ruských archivů odhalilo, že nad Dalešice byly vyslány dvě osmnáctičlenné skupiny letadel.

Důvodem bombardování mohla být podle Špačka chyba v komunikaci mezi letectvem a pozemními průzkumníky. „Pověsti o tom, že sedláci měli vytažené mlátičky ze stodol a letci to považovali za německé zbraně, nejsou pravda. Podle dochovaných hlášení velitelů obou rojů tam byli poslaní kvůli tomu, že se tam soustřeďovalo dělostřelectvo. Jenže v Dalešicích nebylo nic, němečtí vojáci, kteří tam přespali, odešli před tím v sobotu,“ řekl Špaček.

400 bomb

Pamětníci odhadli, že na Dalešice dopadlo asi 400 bomb různé hmotnosti. Jedna stokilová byla v obci nalezená před třemi lety při hloubení bazénu. „Dlouho jsem tomu nechtěl věřit, jak by je mohlo unést 18 letadel? Jenže se ukázalo, že letadel bylo 36 a podle záznamů shodily 380 bomb, takže to měli lidé spočítané dobře,“ řekl Špaček.

Bomby zasáhly především jihovýchodní část obce, která tehdy měla asi 700 obyvatel. Zemřelo 27 z nich, z některých rodin většina. Jejich pohřeb se konal 9. května. Zničených a poškozených bylo v obci 45 domů i kostel. Pod odloupnutou omítkou v interiéru se objevily fresky z konce 13. století, o které do té doby neměli odborníci povědomí. „Je to snad jediný světlý bod celé tragédie,“ řekl Špaček.

Hrotovice

Na Hrotovice vzdálené od Dalešic asi tři kilometry spadly tři bomby v okamžiku, kdy davy slavily konec války a lidé se vítali s Rudou armádou. Zemřelo jich 114, z řad Rudé armády bylo dalších 36 obětí.

Mrtvého velitele dělostřelecké brigády Georgije Sacharova převezl tank až do Prahy. Jeho potomci před rokem Hrotovice navštívili a měli dorazit i na letošní pietní akci, která je ale kvůli koronaviru zrušená, řekla starostka Hrotovic Hana Škodová.

Ze dne tragédie se dochovala jediná fotografie, je součástí expozice hrotovického muzea, další snímky byly pořízené na pohřbu.

zdroj: ČTK
Spustit audio

Související