Od kybernetiky k pohádkám: Josef Pecl píše příběhy inspirované Vysočinou, nechybí v nich Rusalka, Břehulka ani Vodník Lojzek

„Pohádkové bytosti jsou všude kolem nás, stačí jen dávat pozor,“ tvrdí Josef Pecl
Josef Pecl, odborník na kybernetiku, si ve svém životě prošel zajímavou proměnou – stal se spisovatelem pohádek. „Byl jsem přesvědčený, že pánbůh chtěl, abych tu knížku napsal,“ říká s úsměvem o své první publikaci Rusalka, Břehulka a Vodník Lojzek.
Knižní prvotina Josefa Pecla vznikla během výletů v přírodě, kdy ho inspirovalo okolí Jihlavska. „Pohádkové bytosti jsou všude kolem nás, stačí jen dávat pozor,“ tvrdí Pecl. První nápady na příběhy se mu prý zrodily během návštěv Vržanova, malé vesničky nad Bítovčicemi. „Bylo mi tam dobře, a tak se tam narodila pohádka,“ vysvětluje.
Kniha je plná fantazie a propojuje lokální motivy s univerzálními pohádkovými archetypy. Postavy jako Vodník Lojzek nebo Rusalka Břehulka baví děti i dospělé. „Pro koho je kniha určená? Pro děti od pěti do devadesáti let,“ říká Pecl.
Psaní pohádek přirovnává k práci na kybernetických výzkumech. „Všechno mě napadá nad ránem, v tom polovědomí. Psaní i kybernetika bolí stejně, ale nakonec má oboje smysl,“ sdílí Pecl své zkušenosti.
Jeho další pohádková kniha s názvem Dobrohošť je už v tisku a vyjde ještě před Vánoci.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.