O jihlavské sirotky se staraly sestry Boromejky. Sirotčinec měl i svou kapli a divadlo
V Křížové ulici v Jihlavě stojí domov mládeže, který teď slouží střední odborné škole sociální. Pamětníci si ho možná spíše přiřadí ke škole zdravotnické. Býval tam ale také sirotčinec, který měl svou vlastní kapli.
"Sirotčinec vznikl v roce 1882, nicméně první budova sirotčince byla v ulici Řeznická, dnešní Havířská," říká jihlavský průvodce Marek Skřivánek. První dvě sestry Boromejky přišly 29. listopadu 1883. Budova v Řeznické ulici byla nevyhovující, tak sestry pomocí sbírky zajistili prostory v Křížové ulici. Sirotčinec postupně zabral několik budov, které se propojily.
Později přibyla i kaple sv. Karla Boromejského. Je umístěná v zadním traktu v prvním patře. V přízemí pod ní bývala společenská místnost s divadlem. "Ještě před vznikem kaple hrávaly na radnici. A určitě tady byly pravidelnými hosty významné osobnosti Jihlavy," říká Marek Skřivánek. Děti se v sirotčinci samozřejmě i učily. Byla tam i škola ručních prací nebo zeleninová zahrada.
Dvacátého sedmého září 1950 musely sestry Boromejky sirotčinec opustit. "Den předtím jim bylo sděleno, aby si sbalily věci, Všechny byly internovány ve městě Albrechtice u Krnova. Sirotci skončili ve státním sirotčinci. Kaple byla tehdy odsvěcena. Boromejkám byla vrácena v roce 2004, a v roce 2006 byla znovu vysvěcena. Dnes se v ní každé pondělí od sedmnácti hodin konají veřejné mše.
Veřejnost si kapli může prohlédnout v rámci komentované prohlídky. Podrobnosti ZDE
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.