Letní žurnalistická škola slaví 20 let, zájem o ni je rekordní

21. srpen 2024

Největší audioportál na českém internetu

Žurnalistika, ilustrační foto | Foto: Matěj Skalický, Český rozhlas

Přehrát celý seriál (6 z 6 dílů)

1. díl: Letní žurnalistická škola letos slaví 20 let

2. díl: Účast studentů je letos rekordní, jaká bude budoucnost školy?

3. díl: Jaká je budoucnost investigativní žurnalistiky?

4. díl: Jak využít zkušenosti z Letní žurnalistické školy v praxi?

5. díl: Letní žurnalistická škola formuje člověka profesně i lidsky

6. díl: Letní žurnalistická škola formuje úspěšné novináře

Letní žurnalistická škola v Havlíčkově Brodě oslavila letos dvacáté výročí svého založení. Tato prestižní instituce se za dvě desetiletí stala významnou bránou do světa médií pro stovky mladých lidí, včetně mnoha dnes úspěšných novinářů a odborníků.

„Je úžasné vidět, jak se škola vyvinula a jaké osobnosti zde prošly,“ říká Milan Pilař, jeden ze zakladatelů školy. „Pamatuji si na naši úplně první přednášku s Lídou Rakušanovou, byla fantastickým hostem, i když na začátku byla komplikace,“ vzpomíná Pilař s úsměvem. „Radil jsem se s ní o dalších osobnostech, které bychom mohli pozvat, a její přítomnost nám pomohla etablovat školu jako významné místo pro novináře.“ Podle Pilaře se škola stala nejen místem pro učení, ale i pro vytváření cenných kontaktů a navazování profesionálních vztahů.

Úspěšní absolventi

Letní žurnalistická škola se pyšní tím, že mnozí její absolventi se stali úspěšnými novináři. „Českou televizí prošlo minimálně patnáct lidí, kteří pracovali na různých postech. Stejně tak naši absolventy najdete v Českém rozhlase, Deníku N nebo na dalších významných místech,“ dodává Pilař. Tento úspěch potvrzuje, že škola nejen vzdělává, ale také aktivně přispívá k rozvoji mediálního světa.

Letní žurnalistická škola má 6 skupin a každý lektor má svůj program a zve si zajímavé hosty. Lektorkou skupiny TISK je absolventka prvního ročníku žurnalistické školy, novinářka a copywriterka Pavla Petrů. „Prošla jsem několika českými deníky, dělala jsem PR a marketing pro sportovní značku i komunikační agenturu, a také jsem byla novinářkou a webeditorkou,“ přibližuje svou profesionální dráhu.

Letos školu navštíví rekordních 60 studentů, jak potvrzuje Monika Brothánková, ředitelka Centra Vysočina. „Je skvělé vidět, že máme zájemce nejen z celé České republiky, ale i ze zahraničí, například ze Slovenska a Ukrajiny,“ říká Brothánková. Tento rekordní počet ukazuje, že Letní žurnalistická škola stále roste a přitahuje talentované jednotlivce.

Pro studenty je klíčová praxe

„Během dopoledních bloků se studenti aktivně podílejí na tvorbě regionálních témat a zkoušejí novinářskou práci,“ vysvětluje Monika Brothánková. „Je důležité, aby si studenti vyzkoušeli, zda je žurnalistika to, co je skutečně zajímá.“

Vzhledem k jubilejnímu ročníku se očekává, že zájem o školu bude i nadále růst. „Pokud bude velký převis zájemců, budeme muset studenty vybírat,“ přiznává Brotánková. Škola se tak stává prestižní a výběrovou záležitostí pro všechny, kdo chtějí získat zkušenosti v oblasti médií.

autoři: Hela Dvořáková , hoch

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.