Netopýři se těžko rozmnožují, kompenzují to dlouhým životem. Známe i padesátiletého rekordmana

Největší audioportál na českém internetu

Netopýr | Foto: Dáša Kubíková, Český rozhlas Vysočina

Netopýři se těžko rozmnožují, kompenzují to dlouhým životem. Známe i padesátiletého rekordmana

Netopýra můžeme slyšet, nevydává jen ultrazvukové signály. Tajemná noční zvířata představuje každoroční Mezinárodní noc pro netopýry. 

V České republice žije 27 různých druhů netopýrů z celkem více než dvanácti set na celém světě. Narušit netopýří kolonii často znamená snížit jejich počet, protože netopýři se velmi těžko rozmnožují. To se snaží kompenzovat dlouhým životem, obvykle žijí třicet let, ale známe i padesátiletého rekordmana. 

Česká společnost na ochranu netopýrů, kterou najdete pod zkratkou ČESON, pořádá každý rok na Mezinárodní noc pro netopýry přednášky a veřejná pozorování v přírodě. 

Jak to zní, když netopýr za letu vydává zvuky, pomůže přiblížit speciální detektor. 

Dita Weinfurtová, Česká společnost na ochranu netopýrů

Dita Weinfurtová na Vysočinu přivezla kromě detektoru i dva handicapované netopýry, které si postupně ochočuje, a slouží k ukázkám pro veřejnost.

Jak zní netopýr přes detektor ultrazvukových signálů, si poslechněte v reportáži. 

Mohlo by vás zajímat

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.