Největší krasohled pochází z dílny Martina Titze. K vidění je v Muzeu rekordů v Pelhřimově

Největší krasohled pochází z dílny Martina Titze. K vidění je v Muzeu rekordů v Pelhřimově
Také se mu říká kaleidoskop. Tahle dříve velmi oblíbená hračka upadla svého času téměř v zapomnění. Pak ji ale doslova vykopalo ze země několik nadšenců.
Mezi nimi také Martin Titz z Havlíčkova Brodu, který krasohledy zkusil i vyrábět, s cílem potěšit druhé. Lidé svými kaleidoskopy otáčeli, v kukátku se jim střípky barevných sklíček měnily v krásné obrazce a potěcha se vskutku dostavila. A přitom k tomu stačí jen tři zrcátka a pár střípků.
Postupem času se Martin Titz rozhodl, že se pokusí stát v tomto oboru rekordmanem. Po půlroční práci dokončil unikát: největší, doslova obří kaleidoskop, se kterým dodnes překvapuje stovky návštěvníků Muzea rekordů v Pelhřimově.
Krasohled je tak velký, že s podstavcem vypadá jako kanón. Kdybyste v něm chtěli propašovat člověka, třeba přes hranice, nebyl by to až takový problém. Je totiž dlouhý 212 centimetrů a má 60 centimetrů v průměru. Jen se musí pořádně vzít za kliku a zabrat, aby se to monstrum vůbec roztočilo.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.