Nejmenší rekordy

Ve světě rekordů vzbuzují téměř vždy největší pozornost obří předměty, upoutají na první pohled. A tak třeba v Muzeu rekordů a kuriozit v Pelhřimově spočine zrak návštěvníků nejprve na největší hrací kostce, která má 164 kilo, v dalším patře zas na rekordním pyžamu, do kterého se vešlo 98 lidí.

Ale Česká kniha rekordů má i kapitolu věnovanou miniaturám a i zde je třeba vyseknout poklonu. Ve zmiňované pelhřimovské expozici lze obdivovat třeba nádherné řezbářské práce vytvořené z pecek ovocných stromů. A řezbářem se i pan Štefan Damilovič. Jenže nejen řezbářem!

On je i malíř a kromě své řekněme klasické tvorby se zapsal mezi rekordmany jako autor miniaturních obrazů. Pracuje technikou akvarelu a tímto způsobem namaloval také absolutně nejmenší obraz krajinu rozkládající se, a teď se podržte 55 x55 setin milimetru.

V krajině převládá jak jinak zelená barva a pro nás laiky je pološílená už jen představa o volbě nástrojů, tedy štětců, kterými by něco tak malinkého šlo vytvořit.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.