Nejjednodušší králík na zelenině

Už dlouho, a dost možná že nikdy, jsem nejedla tak dobrého králíka, jako toho, co jej doma vykrmila kamarádka z Pohledu u Havlíčkova Brodu.

Základem úspěchu u rodinného stolu je ale nejen dobré domácí králičí maso, ale ještě pár věcí.

 

1 králík naporcovaný

100 g slaniny

3 velké mrkve

2 petržele

snítka tymiánu

sůl

1 kg drobnějších nových brambor

 

Králík potřebuje nechat v troubě trochu déle, než si myslíme. Kdo přidá půl hodinky, určitě nic nezkazí. Pod králíka stačí jen pár ingrediencí, aby chutnal opravdu všem – hodně kořenové zeleniny a k ní i kus slaniny. Slaninu nakrájíme asi na deset drobných klínků a prošpikujeme maso všude, kde se nám to podaří. Osolíme ze všech stran a přidáme bylinku ze zahrádky – tentokrát jsem zvolila snítky tymiánu. Oloupeme a na silnější plátky nakrájíme tři velké mrkve a dvě petržele a obložíme králíka na pekáči. V období nových brambor je také velmi výhodné přidat na pekáč omyté, ale neoloupané drobnější nové brambory. Podlijeme, abychom měli také vypečenou šťávu, a máme asi dvě hodiny volno. Když se vrátíme k troubě, můžeme oběd rovnou podávat. 

autor: dak
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.