Nedostatek řemeslníků na trhu práce by mohly pomoct vyřešit rekvalifikace

23. květen 2023 13:54

V mládí vystudovaný pracovní obor nemusí být zdaleka úvazkem na celý život. Na trhu práce dlouhodobě chybí například řemeslníci, IT pracovníci a mnoho dalších. Právě takové díry mají pomoct zalepit mimo jiné rekvalifikační kurzy.

„Často se setkáváme s lidmi, kteří už nemají možnost se v původní profesi uplatnit. Může se stát, že už není na trhu atraktivní, nebo se jim změnil zdravotní stav. Taky to bývají případy, kdy už mají sjednané místo, ale potřebují si doplnit nějaký kurz,“ říká Jarmila Klejzarová z krajské pobočky Úřadu práce v Jihlavě.

Rekvalifikace vyhledávají i lidé, kteří chtějí začít podnikat a chybí jim dovednost nebo kvalifikace. „V poslední době se setkáváme často i s těmi, kteří mají jenom základní vzdělání. Ti si potom hledají možnost uplatnění na trhu práce právě s pomocí rekvalifikačního kurzu,“ pokračuje.

Úřad práce pomáhá i firmám, které požadují specifické vzdělávací kurzy pro svoje zaměstnance.

Přesto, že o řemeslníky je na trhu práce stále velký zájem, mladí lidé o jejich studium nemají příliš zájem. I když řada z nich už školu opouští s podepsanou pracovní smlouvu a zajištěnou budoucností.

autor: Milan Soldán
Spustit audio

Související