Na začátku 60. let jezdili Jihlavané i na zájezdy po stopách Slovenského národního povstání

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Katalogy cestovní kanceláře, 50. - 60. léta, Jihlava

Katalogy cestovních kanceláří se předhánějí v nabídce zájezdů a dovolených v destinacích třeba i na druhém konci světa.

Barevné fotografie lákají na azurově modré moře a komfortní ubytování. Jak takový katalog vypadal třeba před šedesáti lety? Objevili jsme takové v jihlavském Muzeu Vysočiny.

V policích depozitáře jihlavského Muzea Vysočiny leží i staré katalogy cestovních kanceláří. Nejstarší je z roku 1958. „Patří jihlavské cestovní kanceláři Turista. Sídlila na Náměstí Míru číslo padesát,“ říká pracovnice muzea Ingrid Kotenová, a ukazuje dobové fotografie cestovní kanceláře.

Katalog je vytištěný na matném papíru, a má formát A5. „Ta grafika je jednoduchá,“ popisuje Ingrid Kotenová. První černobílé fotografie jsou vidět až v katalogu ze začátku šedesátých let.

Nabídka zahraničních zájezdů se omezovala na spřátelené země

„Cestovní kancelář Turista nabízela zájezdy spíše jednotlivcům, pro ty, kteří se nedostali na výběrovou rekreaci ROH,“ říká muzejnice. Při listování tak nacházíme jednodenní i vícedenní zájezdy do velkých měst, za památkami, ale i na veletrhy nebo folklórní festivaly.

„Nezapomínalo se na obyvatele venkova. Ti jezdili na kulturní akce, divadla, do větších měst,“ doplňuje Ingrid Kotenová.

Možnosti výjezdů do zahraničí byly omezené pouze do politicky spřátelených zemí. „Především Bulharsko a Sovětský svaz. Jezdilo se ale i do Maďarska, Rumunska, NDR, a přechodně i do Albánie,“ vyjmenovává pracovnice Muzea Vysočiny.

Katalog nabízel i putování po stopách Slovenského národního povstání

Ceny zájezdů odpovídaly tehdejším platům. Jednodenní zájezd do Prahy vyšel na necelých sedmdesát korun. „Máme tady třeba západní Moravu za třicet jedna korun, Jeseníky za sto dvacet devět korun,“ doplňuje Ingrid Kotenová.

Několikadenní zájezdy byly často tematické. Katalogy nabízely poznávání kraje Boženy Němcové, ale i putování po stopách Slovenského národního povstání. Době byl poplatný například i zájezd na Třebíčsko, který zahrnoval návštěvu rodného domu Bohumila Šmerala.