Na třebíčský židovský hřbitov s průvodcem. Tento týden v rámci festivalu Šamajim

2. srpen 2019 03:00

Klezmer, košer jídlo, třebíčská whisky, přednášky nebo prohlídka Židovského hřbitova. Nejen to nabízí tento týden festival židovské kultury Šamajim v Třebíči.

Památky UNESCO - Židovská čtvrť spolu se hřbitovem se na tento týden proměnily v hlavní centrum festivalového dění. V rámci prohlídek židovského hřbitova představilo město i nového tištěného průvodce po hřbitově.

I hřbitov má své kouzlo

Student hebraistiky a historie Tobiáš Smolík vodí turisty na místo, které sice také spadá do komplexu židovského gheta zapsaného na seznamu UNESCO, není ale ani zdaleka tak známé, jako zadní synagoga nebo soubor domků na břehu řeky Jihlavy.

I Židovský hřbitov má podle něj ale své kouzlo. „Hřbitovům se taky hebrejsky říká dům živých. Je to jednak trochu eufemismus, že mluvíme opačně o tom, co je nám nepříjemné, na druhou stranu to vyjadřuje to, že ten, kdo umřel, je blíž vzkříšení a životu v lepším světě.“

UNESCO od roku 2004

Pohřebiště se spolu s Bazilikou sv. Prokopa a Židovskou čtvrtí dostalo na seznam světového dědictví UNESCO v roce 2004.  Teď se dočkalo i vlastního tištěného průvodce.

Podívat se na místo posledního odpočinku několika generací třebíčských Židů přišla i Eliška Vozdecká z Moravských Budějovic: „Mně se líbila, já z toho pochopila dost věcí a jsem za ně ráda. Jsem tady poprvé, plus ještě prohlídka, takže bonus.“

Končí v sobotu

Svátek židovské kultury Šamajim skončí v sobotu. Co vůbec slovo, které festivalu dalo jméno, znamená? Vysvětluje hlavní organizátorka Dagmar Juráňová: „Překlad je nebesa, která jsou otevřená všem návštěvníkům. Je to o tom, že Židé v Třebíči žili od 14. století, dneska tady už židovská komunita není. Proto se to snažíme tímto způsobem připomínat, aby se nezapomínalo.“

Šamajim tak má evokovat radost a veselí, ale zároveň i připomíná utrpení židů ve 2. světové válce.

autoři: Aneta Chytková , mik
Spustit audio

Související