FOTO: V Třebíči otevřeli stálou výstavu zachránci dětí z koncentračního tábora
Antonín Kalina, zachránce stovek dětí z koncentračního tábora Buchenwald má ve své rodné Třebíči stálou výstavu.
„Nám se podařilo najít některé dokumenty právě z té válečné doby a těsně poválečné doby i dopisy s Toníkem Kalinou. Podařilo se nám nevím jakým způsobem, ale zřejmě to jsou opravdu autentická jména těch dětí, které byly zachráněné, byly na papírkách v obálce,“ popisuje Soňa Kysylková, dcera doktora Jindřicha Flusera, který byl pomocníkem Antonína Kaliny při záchraně dětí.
Strom se jmény
Právě jím nalezená jména inspirovala tvůrce expozice k vytvoření stromu, který je dominantou jedné z výstavních místností. Má přes osm set lístků a na každém z nich je vyryté jedno známé jméno z přeživších dětí. „Ten strom je krásná kovářská práce, umělecký předmět. A potom se tam věnujeme sedmi dětem, ze kterých později vyrostly osobnosti z oblasti vědy, kultury, společenského života,“ doplňuje vedoucí třebíčského městského kulturního střediska Jaromíra Hanáčková. Strom podle ní musel umělecký kovář Karol Kovář složit z několika dílů až na místě, aby se do expozice vešel.
Skromný hrdina
„Antonín Kalina je skutečný hrdina, který se nikdy svými činy nechlubil. Zůstal téměř v zapomnění a díky obětavosti a odhodlanosti dětí, které on zachránil, k tomuto odkazu došlo. A my jako město jej musíme šířit do budoucna, aby všechny budoucí generace viděly, že jsme tady měli hrdinu, který ty činy považoval za naprosto samozřejmé,“ komentuje otevření nové expozice v třebíčské zadní synagoze starosta města Pavel Pacal.
Expozice dostala jméno Děti Antonína Kaliny. Stejně, jako kniha, kterou o třebíčském Siru Nicholasi George Wintonovi před časem napsal Stanislav Motl.
Související
-
Busta a kostým ze Sluhy dvou pánů. Miroslav Donutil má v rodné Třebíči nové stopy
Schodiště v divadle Pasáž v Třebíči nově zdobí busta slavného rodáka – herce Miroslava Donutila. A zároveň je tam kostým z představení Sluha dvou pánů.
-
Stopy stavitelů a tesařů Herzánů jsou v Třebíči viditelné dodnes
Rod Herzánů zanechal v Třebíči několik zásadních staveb. Byli to tesaři a stavitelé. K rozvoji jim paradoxně pomohly ničivé požáry.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Nárůst cen potravin je neúnosný, musíme posílit soběstačnost českého zemědělství, říká ekonom
-
Podléhá BBC tlaku britské konzervativní vlády? Stažení Linekera otevřelo staré rány
-
‚Rozšlapu ti hlavu.‘ Dezinformátor Tušl si odpyká 15 měsíců vězení, potvrdil odvolací soud
-
ONLINE: Exploze na Krymu byly signálem pro odchod Rusů, uvedli Ukrajinci. Zničili prý i ruské střely Kalibr