Na škrabání staré omítky použijte malířskou škrabku

27. červen 2017

Pozvání do Poradny Českého rozhlasu Vysočina přijala Dáša Friedlová, majitelka jihlavského obchodu Ráj barev a tapet. A přinesla pár typů, jak si vymalovat byt.

Barvy se nesmí nanášet na vlhké zdi. Problém to může být především ve sklepě. Sklep může být kamenný nebo zděný. U zděných sklepů by se vlhkost objevovat neměla, jinak by totiž byl problém v izolaci. V takovém případě je potřeba omítku oklepat, nechat cihlu vyschnout a nátěr provést vápnem, které samo o sobě zdi vysušuje.

Vysoké letní teploty nejsou pro malování ideální

„Paradoxně, když je velké teplo a maluje se, tak neuděláme takový průvan, jako když trochu fouká vítr. Takže nám může malba hůř schnout. Je dobré to nechat proschnout déle, než jsme zvyklí,“ říká host. Pozor si dejte hlavně na hustší barvu. Pokud dobře nevyschne, tak se může zapařit a popraskat.

Plísní se zbavíte důkladným větráním

„Je plíseň, která je začínající zelená nebo je plíseň, která už je černá. Například v koupelnách, kde jsme si vymalovali omyvatelnou barvou a v oknech máme plíseň. Jsou přípravky, které plíseň odstraní, ale samozřejmě musíte větrat, větrat a zase větrat,“ radí Dáša Friedlová. Zároveň existují i speciální nátěry, které zabraňují růstu plísní.

Když se vám pod válečkem loupe barva, je jasné, že budete muset škrabat

Nikdo vám přesně neřekne, po kolika nátěrech je potřeba škrabat. Ale když se vám barva pod válečkem loupe, není nad čím přemýšlet. „Klasicky namočit teplou vodou, nechat působit asi půl hodinky, vzít škrabku a škrabat. Existují malířské škrabky, které jsou tenčí a neudělají vrypy do stěn,“ vysvětluje Dáša Friedlová.