Malí včelaři z Bobrové obdarovali na Valentýna dárce krve

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Mladí včelaři v nemocnici v Novém Městě na Moravě

Dárcovství krve stále není samozřejmost a stále je to něco, co člověk dělá zadarmo jen s pocitem, že někomu pomůže.

Děti ze základní školy v Bobrové na Žďársku se rozhodly, že dárcům poděkují, a vybraly si k tomu svátek svatého Valentýna. 

Při základní škole v Bobrové na Žďársku už několik let funguje včelařský kroužek, který si říká Žihadla. Děti se učí nejen práci se včelami a výrobu medu. Poznávají i přírodu a konkrétní rostliny. „Můj dědeček kdysi měl včely, ale už nemá,“ svěřuje se jeden z malých včelařů. „Děda tam pár úlů má, i rámečky. To se může opravit a může se začít,“ dodává. „Děda měl úly, a teď je má mamka. A už mám svůj úl,“ přidává se další kluk. Všichni chodí do čtvrté třídy.

Mladí včelaři v nemocnici v Novém Městě na Moravě

Včela má také krev. Barvu má bílou

Pro dárce krve si děti se svou učitelkou Ivanou Řezníčkovou připravily papírové tašky s dárky. „Je tam srdíčko z perníku, vosková svíčka a vzoreček medu od našich včel,“ říká učitelka a dodává, že se děti dárců krve budou ptát i na několik anketních otázek. Například na to, jestli mají včely krev, a jakou má barvu. Odpověď na tuto otázku znal málokdo. Krev včely mají, a barvu má bílou. „Jsem taky včelař, jsou to šikovný kluci,“ říká jeden z dárců krve.

Člověk s alergickou reakcí na štípnutí včelou krev darovat nemůže

Jednu otázku dostala i zástupkyně primáře na transfuzní stanici Marcela Daňková. Zeptali jsme se jí, jestli může darovat krev člověk, kterého právě štípla včela. „Když by byl alergický, tak by to nebylo vhodné,“ odpověděla.