Kvašené zelí je lépe stravitelné
Odjakživa člověk kvasil zelí, aby měl na zimu posilu proti únavě. Vitaminy C, B, bakterie mléčného kvašení a minerály zvyšují imunitu, odolnost proti stresu i tvorbu hormonů. Ale jak takové kysané zelí připravit? Nejen o nakládání zelí jsme se bavili se zahrádkářem Jaroslavem Pospíchalem.
Zelí je potřeba nejdřív důkladně očist. Pak ho rozčtvrtíme, zbavíme košťálu a na krouhadle nakrouháme do vany, přidáme sůl, pepř, cibuli a výborné je také přidat křen. Potom lehce promícháme a postupně plníme do kameninových nádob.
Při kvašení zelí vzniká kyselina mléčná
„Při kvašení dochází ke změně cukrů, které zelí obsahuje, na kyselinu mléčnou. A kyselina mléčná je úžasná věc. Protože nejenže částečně konzervuje zelí, ale dochází i k tvorbě enzymů. Zelí je pak lépe stravitelné, zdravější. Výrazně se změní poměr vitamínu C a dalších vitamínů,“ říká host.
Zelí kvasí při 20 stupních
Až je zelí nakrouhané a máme ho uložené v nádobě, tak ho musíme ušlapat nebo z něj jakýmkoliv jiným způsobem vypudit vzduch. A to až do té doby, než celý povrch uzavře voda, kterou zelí pustilo a vytvoří hladinu. Důležité je, aby bylo zelí pod vodou. Proces kvašení začíná při teplotě kolem 20 stupňů, ale teplota může být i nižší, pak déle vydrží.
Letos jsou jablka dříve
Nedostatek vody bude zřejmě hlavní příčinou toho, proč letošní úroda jablek dozrává o měsíc dříve, než bývá obvyklé. Jestliže jde jablko ze stromu snadno utrhnout, znamená to, že je už zralé. Když jablko rozkrojíme, můžeme také dobře poznat zralost. Jadýrka nesmí být bílá, ale ani zcela hnědá. Ideální je nahnědlá nebo světle hnědá barva jadýrek. Přezrálá jablka přes zimu nevydrží ani ve sklepě.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka