Kukačky v teplých krajích vůbec nekukají

19. září 2011

Do pondělního Tandemu přijel z Mladých Bříšť ochránce přírody Pavel Koubek a mluvil o tažných ptácích. Většina z nich se totiž právě v těchto dnech vydává na dlouhou cestu za teplem.

Trvá jim to někdy až šest týdnů a urazí trasu průměrně pět tisíc kilometrů dlouhou. Někteří ptáci táhnou v hejnech, někteří samostatně. Např. dravci nepotřebují společnost a dlouhé trasy zvládají sami. Naopak např. divoké husy letí „kolektivně“, přičemž v čele „týmu“ je nejstarší, a tudíž nejzkušenější husa. Čápi se nechávají unášet teplými vzdušnými proudy, proto letí nad pevninou. A kukačky v teplých krajích vůbec nekukají, protože v Africe nehnízdí, a tak nemají potřebu lákat svůj protějšek.

0:00
/
0:00
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...