Krize zasáhla i silničáře. Mají problémy s asfaltem, železo je téměř o 100 procent dražší
Astronomické ceny, asfaltu, štěrku i železa, dodavatelé bez zaměstnanců. Krize způsobená válkou na Ukrajině dolehla i na silničáře z Vysočiny.
Na některé zakázky nemají peníze, na jiné materiál a do tendrů se jim hlásí jen minimum firem.
Ceny materiálů
Energeticiká krize a válka na Ukrajině vyšroubovaly ceny stavebního materiálu do dříve těžko představitelných výšek. To se ale netýká jen obyčejných cihel nebo betonu. Například silničáři z Vysočiny teď zjišťují, že si nemohou dovolit platit za asfalt ceny požadované dodavateli.
Silniční stavby se letos nerozebíhají tak, jak by si na na Krajské správě a údržbě (SÚS) přáli. „Začínáme proces tendrování a přichází první nabídky. Někde se nám nepodaří získat ani jednu nabídku,“ řekl ředitel SÚS Radovan Necid.
Válečná krize
Za všechno prý může válečná krize a s ním spojený strmý růst cen a nedostatek některého materiálu. „Když neseženete asfalt, nemůžete pokládat. Železo šlo o 90 procent nahoru. Nedaří se nám zasmluvnit emulze, dodavatel neví, jaké budou ceny.“
Pro mnohé s dodavatelů pracovali na silnicích dělníci z Ukrajiny. Někteří teď odešli domů bojovat. „Dodavatelé avizují, že nebudou mít zaměstnance a nebo budou mít drahé vstupy.“
SÚS spolu s krajem mají letos na modernizace silnic 1,3 miliardy korun. To je stejná částka jako loni. Letos ale všechno nasvědčuje tomu, že se udělá méně práce.
Související
-
Doznívající pandemie, blízká válka. To vše ovlivňuje realitní trh a ceny stavebních materiálů
Válka na Ukrajině se projevila i na trhu s nemovitostmi. Lidé se totiž začali mnohem více zamýšlet nad tím, jestli si vlastní bydlení pořídit.
-
Vysoká cena energií, mouky a paliv zvedne i cenu pečiva. O kolik, to zatím není jasné
Rostoucí ceny energií, surovin nebo pohonných hmot ženou vzhůru i náklady výrobců potravin. Bude se patrně zdražovat i pečivo.
-
Stavební firmy mají problém. Část ukrajinských dělníků už odešla bojovat nebo se chystá
Některé stavby osiřely, ukrajinští stavební dělníci totiž odcházejí domů bojovat. Některé stavební firmy hlásí, že přišly až o dvě třetiny svých dělníků.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Pracovat na české důchodce nebudou jen mladší lidé, ale i roboti a automaty, je přesvědčený Juchelka
-
Veřejnost uvidí videozáznamy z případu znásilněné francouzky Gisèle Pelicotové. Trvala na tom u soudu
-
Během povodní padl 127 let starý rekord. Na Šumpersku za jeden den napršelo 386 milimetrů vody
-
Týdny, či měsíce? ‚Budeme chtít po Kulhánkovi datum nápravy digitálního stavebního řízení,‘ říká Lacina