Když se vzácný luňák červený bojí, dělá mrtvolu
Ptákům, kteří poprvé vylétávají z hnízd, se občas nepodaří vrátit se zpátky, někdy vypadnou i dřív, než by vůbec létat mohli.
Štěstí pak mají ti z nich, kteří se dostanou do rukou odborníků připravených pomoci. Jako třeba dva luňáci červení od Křižanova na Žďársku.
„Luňák červený je středně velký dravý pták, na Vysočině dlouho hnízdil jen jeden pár,“ představuje dočasné obyvatele jedné z voliér pavlovské stanice ředitel Zbyšek Karafiát. Za poslední roky se počet luňáků na Vysočině zvýšil, stále jde ale o vzácného ptáka.
Dvě ptáčata - sameček a samička, která teď nabírají síly na návrat do volné přírody, vypadala z hnízda u Křižanova na Žďársku. „To hnízdo bylo postavené na slabší suché větvi,“ říká Zbyšek Karafiát. Jedno z ptáčat si navíc při pádu zranilo křídlo o větev. „Měl díru skrz křídlo. Už mu to krásně zarostlo,“ dodává ředitel stanice.
Luňák se živí mršinami, dokáže ale i ulovit živou myš
Luňák je v mnoha směrech zajímavý pták. V letu je snadno identifikovatelný podle véčka v ocasu. Podobné známe například od vlaštovek.
Je schopný lovit například myši, ale známý je tím, že sbírá zbytky a mršiny. Když má luňák strach, úplně znehybní, a dělá, že je mrtvý.
V rozlétávací voliéře se uzdravení ptáci připravují na návrat do volné přírody
Cílem pracovníků pavlovské stanice je uzdravené ptáky vracet zpět do přírody. Zpočátku je třeba je vykrmit, aby zesílili.
„Je důležitá příprava, to se nám daří v rozlétávací kulaté voliéře, kde dostává i živou potravu,“ popisuje další postup Zbyšek Karafiát. Když se potvrdí, že pták umí lovit, může vyletět do volné přírody.
Související
-
Včelařství se věnuje stále více mladých lidí. Není to nic jednoduchého, ale stojí to za to
Jedním z nejzdravějších sladidel je každopádně kvalitní med, ideálně přímo od včelaře. A i když se ještě nedávno zdálo, že včelařů ubývá a stárnou, situace se obrací.
-
Rorýsi neusednou na zem celé dva roky. Do Čech létají z Afriky jen na tři měsíce
V záchranné stanici v Pavlově na Havlíčkobrodsku se v těchto dnech ze všech koutů ozývá pípání. V klecích, bedýnkách, ale i v inkubátoru se tam zotavují ptáčata.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka