Kdy je Mikulášská návštěva pro dítě přínosná a kdy škodí? Poslechněte si rady psycholožky
Mikuláš, čert a anděl. Tyto postavy, které každoročně navštěvují domácnosti, jsou nejen součástí české tradice, ale také příležitostí k zamyšlení nad výchovou dětí. Jak se k těmto postavám a spojenému strachu staví moderní psychologie?
Dětská a rodinná psycholožka Nikola Kročková připomíná, že strach je přirozenou součástí života. „Nelze se mu vyhýbat, ani to není žádoucí. Pro dítě je důležité, aby strach dokázalo překonat, s pomocí rodičů,“ vysvětluje.
Psycholožka zároveň varuje, aby Mikulášská návštěva nebyla traumatizující. Rodiče by měli být vždy na straně svého dítěte a nastavovat jasná pravidla, jak s tímto svátkem nakládat.
Výchova, která se zaměřuje na strach jako nástroj disciplíny, může mít negativní důsledky. Kročková zdůrazňuje, že rodiče by měli ve výchově preferovat přirozené důsledky chování před tresty. „Místo vydírání čertem je lepší ukázat důsledek nezvládnutého úkolu, jako je třeba zamezení pohádky, pokud dítě neuklidilo hračky,“ radí psycholožka.
Související
-
Mikulášské skupiny hlásí plno, některé musí zájemce odmítat
O mikulášské obchůzky je letos velký zájem. Některé skupiny mají diář plný a odmítají další poptávky.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.