Kdo nestihl pohnojit na podzim, dožene to na jaře, říká zahradnice

21. březen 2017
Dobré odpoledne

Jaro je na svém startu a s ním přichází taky spousta úkolů na zahrádce. Se zahradnicí Evou Stokláskovou ze společnosti Zahrady Laurus jsme v Poradně Regionu mluvili o práci, která nás na zahrádce čeká.

„Je to příprava zahrady do nějaké formy a kondice. Začíná se uklízet, některé úklidové práce už jsou za námi. Už asi dva týdny lidé vyhrabují zahrádky, spalují listí a podobně,“ říká Eva Stoklásková. Vhodný je taky čas k prořezávání jádrových ovocných stromků, angreštů, malin a rybízů.

Na zahrádce můžete začít s vyséváním špenátu nebo salátu

„Teď začíná období, kdy se vysévá listová zelenina. To znamená špenát, salát a další zelenina, která se pěstuje v pařeništích. U nás na Vysočině musíme dát pozor, aby nám to nepomrzlo. Hlavní roli tak hrají pařeniště, skleníky a prostory, které jsou kryté,“ doporučuje host.

Trávník po zimě důkladně vyhrabte

Z porostu je potřeba dostat veškeré listí, případně mechy. Práci vám může usnadnit vertikutátor, který nejen trávník vyhrabe, ale taky nařeže a tím nakypří. Potom zjistíte, kde případně tráva chybí. „Je dobré nešetřit pískem. Jeden až dva centimetry přepiskujeme normálním říčním pískem,“ radí host. Písek můžete použít na celou plochu trávníku.

Kdo nestihl hnojení na podzim, může to dohnat na jaře

Univerzální hnojiva můžete bez obav používat i na jaře. „Není potřeba být žádný odborník, stačí koupit kyblíček, který má v sobě díry a s ním plošně rozsypete hnojivo,“ říká Eva Stoklásková. Pozor si ale dejte na to, abyste hnojili rovnoměrně. Často někomu ujede ruka na jednom místě a naopak na jiném hnojivo zcela chybí.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.