Každý si neseme rodinnou zátěž

28. březen 2013

Ve čtvrtečním Tandemu představil Antonín Konvička z Třebíče terapii rodinné konstelace. On sám jako lektor pracuje s lidmi čtrnáct let, nejdříve začínal sám se sebou.

„O rodinných konstelacích se těžko mluví, ale je to terapie, která pomáhá lidem vyřešit jejich problémy ve vztazích,“ řekl na úvod Antonín Konvička.

Terapii dělá nejméně pro tři lidi, nejvíce pro čtyřicet. „ Hvězda, pro které konstelace děláme, naznačí, jaký má problém. Poté si z řad dalších účastníků vybere herce, kteří budou suplovat např. členy rodiny. Dostanou pak nálepky se jmény reálných lidí, které představují. Zavřou oči, vcítí se do situace, a začnou hrát. Před očima člověka, který si řeší situaci, se všechno odehrává,“ popisuje průběh konstelací třebíčský lektor.

Důležité je poznat problém, zjistit, proč např. matka dceři neustále nadává, proč se neustále rozvádíme, proč se mi opakovaně nedaří v práci. Poznání vede často ke smíření, a úlevě.

„Po terapii doporučuji klientům, ať se druhý den hýbou, ať jedou na kole, zaběhají si, jdou plavat,“ říká Konvička. Naše tělo má totiž vědomí, podvědomí, a buněčnou paměť.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...