Kambodža je jednou ze zemí, které klimatickou změnu pociťují nejvíce. Člověk v tísni na místě pomáhá už 15 let
Člověk v tísni působí v Kambodži už od roku 2008, nedávno se z mise tam vrátila Lucie Marková. Projektová manažerka organizace mapovala v zemi příběhy lidí, kterým její organizace pomáhá.
Za 15 let působení Člověka v tísni v Kambodži už jsou obyvatelé na organizaci zvyklí a za pomoc jsou rádi. Jedna z oblastí, ve kterých Člověk v tísni působí, jsou protipovodňové systémy.
Organizace je v asijské zemi začala instalovat v roce 2013 a je to jediný systém včasného varování před povodněmi, který v Kambodži je. Po pěti letech fungování se dokonce stal národním systémem.
„Já jsem do Člověka v tísni nastupovala loni na začátku května, takže teď vlastně budu slavit první rok v organizaci,“ počítá projektová manažerka Lucie Marková. Cesta do Kambodže byla její první zahraniční misí na nové pozici.
„Jeli jsme tam s kolegou tady z Česka dva a byli jsme tam dva týdny. Takže to byla opravdu taková rychlá cesta s tím, že ještě musíte zvládnout tam doletět a pak letět zpátky,“ vzpomíná.
„Jeli jsme tam zmapovat příběhy lidí, které Člověk v tísni podporuje. Kambodža je jednou ze zemí, která je nejvíc postižená klimatickou změnou a Člověk v tísni tam podporuje místní obyvatelé v tom, aby se přizpůsobovali změnám počasí, které se v posledních letech dějí stále častěji,“ vysvětluje Lucie Marková.
Povodně se v Kambodži střídají s velkými suchy, což ovlivňuje místní farmáře a zemědělce.
S čím se na své misi v Kambodži musela Lucie Marková vyrovnat a jaká pro ni byla spolupráce s místními obyvateli? Poslechněte si celý rozhovor.
Související
-
Pro lidi trpící demencí musí být domácnost přehledná
Péče o lidi trpící demencí začíná už při stanovení diagnózy. Když člověk ví, jakým onemocněním trpí a jaká je jeho prognóza, může promyslet, kdo se o něj bude start.
-
Městskou policii v Havlíčkově Brodě zakládal a vydržel u ní 32 let
Bývalý ředitel Městské policie Havlíčkův Brod Jan Pavlík u strážníků působil neuvěřitelných 32 let. Zapsal se tím mezi rekordmany.
-
Studenti z Jihlavy uspěli v prestižní mezinárodní kuchařské soutěži ve francouzské Remeši
Tereza Urbánková a David Lukačko obstáli v mezinárodním finále prestižní kuchařské soutěže Trophée Mille v Remeši. Z Francie si odvezli páté místo.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.