Jihlavský mariánský sloup ničí kořeny lip. Prorůstají až k patám soch

17. červen 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Morový sloup, Jihlava

Mariánský sloup stojí na Masarykově náměstí v Jihlavě už od sedmnáctého století. Tehdy ho Jihlavané postavili jako dík za záchranu před morovou epidemií.

Dnes má památka namále, a proto na ní začali pracovat restaurátoři.

Už první sondy restaurátorů ukázaly, že kořeny stromů napáchaly uvnitř morového sloupu velké škody. „Ty kořeny fungují jako pumpa a vytahují vodu z podloží a demineralizují tu vápennou maltu i cihly,“ říká restaurátor Otakar Marcin.

Schodiště, i hlavní sokl památky mají cihlovou vyzdívku, která se rozpadá, a postupně se spolu se zetlelými zbytky kořenů proměňuje v hlínu. Tou další kořeny prorůstají až k patám soch. Cílem restaurátorů je teď obnažit zachovalé cihlové jádro a dutinu vyplnit.

Před sto lety lípy u morového sloupu nerostly. Bez nich by vydržel dalších sto let

„Teoreticky, kdyby se ty lípy pokácely, tak to tady ještě sto let bude stát,“ odhaduje Otakar Marcin s tím, že i přes probíhající opravy budou kořeny sloup ničit dál. Podle starých fotografií přitom ještě za První světové války žádné stromy u sloupu nerostly. „Byly možná vysazeny až v roce 1919 jako lípy svobody. Dláždění šlo až k tomu sloupu,“ dodává restaurátor.

Spustit audio