Jehličnan v květináči. Třeba vánoční

4. leden 2016

Pokud nechcete každý rok kupovat vánoční stromeček, můžete si ho sami doma pěstovat. A navíc nepřijdete o typickou vůni jako u umělého stromku. Nepočítejte ale s tím, že vám bude zdobit byt celé týdny. A důležité je se o něj po svátcích dobře postarat, aby vám venku nezmrznul.

„Výhody spočívají v tom, že můžeme mít pocit, že jsme neuřízli stromeček jen pro pár dnů. Můžeme jej dál pěstovat a použijeme ho i na další Vánoce. Anebo ho použijeme pro doplnění naší výsadby v zahradě,“ říká zahradnice Eva Stoklásková Hegerová.

Aby vydržel

„Strom má svůj běžný vegetační průběh, stejně jako ten venku. Nesmíme ho mít přes Vánoce v místnosti moc dlouho. Do Tří králů, to je hotový nesmysl. Dva až tři dny maximálně, poté je potřeba ho přesunout do chladnější místnosti. Když chceme, aby nám strom v květináči vydržel, musíme také přizpůsobit teploty v domě. V místnosti, kde bude stát, snížíme teplotu a po svátcích s ním hned opět ven. Na jaře ho pak můžeme zasadit do země nebo ho necháte v tom květináči na další svátky. Pokud ho máte ještě doma v květináči, můžete ho trochu zalít, ale nesmíte moc, jen mírně zvlhčit půdu, abyste ho neprobudili. Aby si nemyslel, že je jaro a vypučil. Pak ho dáte ven a zmrzne.“

Co dělat pro to, aby byl stromek zdravý?

Eva Stoklásková Hegerová doporučuje: „Nejdůležitější je, najít si správného pěstitele. Nejlepší tuzemští zahradníci, kteří pěstují i ty řezané stromy. Dobrým znakem jsou drobné kořínky, které vyčuhují z květináče. Pak je vidět, že strom stihl zakořenit a roste. 25 stupňů v obýváku a pak -10 stupňů venku, v tomto případě neočekávejte, že strom bude skákat radostí. Je třeba ho nechat aklimatizovat a pak dát do místnosti nebo nechat venku. Občas ho přihnojte, jednou za dva měsíce. Když ho necháte v květináči, omezíte mu růst kořenů a moc vám neporoste, pokud ho vsadíte do země, povyroste a budete mít na příští Vánoce stromek větší.“

Spustit audio