Jan Rossi a jeho pohádky, které oživují Bystřici nad Pernštejnem

Největší audioportál na českém internetu

Jan Rossi a jeho pohádky | Foto: Dáša Kubíková, Český rozhlas

Jan Rossi žije uměním, nedávno si splnil sen a napsal knihu

Zlomyslný skřeťák prochází pohádkami z Bystřice nad Pernštejnem a zlobí tamní děti. Autor plánuje i pokračování. 

Jméno Rossí je známé milovníkům umění - v rodině s tímto příjmením jsou malíři, sochaři, restaurátoři. Také Jan Rossi z Bystřice nad Pernštejnem zkusil od všeho trochu, ale hlavně od dětství toužil napsat knihu. Sen si nakonec splnil a "Pohádky z Bystřice nad Pernštejnem" už mají své malé čtenáře.

Pohádky z Bystřice nad Pernštejnem

Ilustrace na obálce představuje děti, pro které si autor příběhy vymyslel, a ty procházejí každou pohádkou: „Ta knížka je o tom, že vždycky nějaké to dítě vyřeší něco, co ta záporná postava Skřeťák vymyslí. A na základě toho vlastně potom tady v Bystřici něco máme. Třeba když prozradím pointu z pohádky o Vodníkovi, tak tam se na konci zjistí, proč máme na náměstí potůček. Nebo proč máme ve znaku zubra. To byl příběh o mé dceři Michalce, o té starší, tak ta pointa je v tom, že potom, co Skřeťák provedl nějakou potvořinu, a nebylo jak ho vyhnat, tak pro ni dědeček vyrobil ze dřeva jako obrovského zubra, kterým Skřeťáka vystrašili, a on utekl,“ prozrazuje Jan Rossi ve zkratce jeden z příběhů.

Autor už své příběhy přečetl nejen vlastním dětem, ale předčítal i v mateřské školce. „Tam to bylo naprosto neuvěřitelné. Když jsem dočetl, tak ty děti, bylo tam asi 20 dětí, vyskočily a spontánně mě objaly. Já jsem tam stal, kolem mě ten chumel těch dětí, tak to jsem byl dojatý jako blázen,“ přiznává. Kolem Skřeťáka a dětí se bude točit i druhá a následně třetí knížka pohádek z Bystřice nad Pernštejnem, které má rozepsané.

Ilustrace Jana Rossí

Jan Rossi v životě dělal ledacos, od internetového marketingu, přes prodejnu garnýží až po půjčovnu nářadí, ale k umění má vztah odjakživa. „Chvilku jsem sochařil, chvilku maloval, ale u ničeho dlouho nevydržím. Já to potřebuju od všeho něco, teď aktuálně dělám hodně se dřevem, ale teprve se to učím, takže je to pokus omyl,“ směje se, ale knížky opustit nehodlá. „Knihy považuju za zdroj moudrosti. Mám tak nějak vevnitř v sobě, že si knížek hrozně vážím,“ dodává Jan Rossi.

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.