Jak se liší izolátor od bleskojistky, jak jsou velké, těžké a k čemu slouží, to všechno ví sběratel z Obrataně. Jeho sbírka nemá v Evropě konkurenci

František Daněk díky svému zájmu, který trvá desítky let, shromáždil největší sbírku izolátorů v Evropě. Od nejmenších jako prst, až po několikametrové kusy, které zabírají celé podkroví.

František Daněk začal izolátory a bleskpojistky sbírat jako desetiletý

Izolátory ve Sbírce Františka Daňka jsou vyrobené z různých materiálů - od skla, porcelánu přes plast, až po současné kompozitní materiály. K tomu sbírá bleskojistky, a na ty už potřebuje mnohem větší prostor.

K Muzeu izolátorů a bleskojistek proto patří i zahrada. Tou provede František Daněk po domluvě každého zájemce, stejně jako celým muzeem, které v bývalém mlýně založil a spravuje. Jeho sbírka je tak obsáhlá proto, že se jí věnuje prakticky celý život. "Začínal jsem jako desetiletý, možná mladší. Zajímala mě technika, když přišel do baráku instalatér nebo elektrikář, tak jsem běhal kolem něj a měl jsem oči jako žárovky," vzpomíná s úsměvem.

Jen výkresy váží 400 kilogramů

Nejdříve si v chatičce postavil instalaci s konzolemi, a k ní potřeboval izolátor. Nějaký našel, potom další, a když si začal říkat "tento ještě nemám", začalo podle něj jít už o sběratelství. Do dnešních dní nasbíral téměř 8 tisíc. Když měl sběratel prvních 400 kusů, začal je všechny evidovat, a každý zaznamenal do technického výkresu. "Výkresů jsou plné tři registratury a má to asi 400 kilo," říká v domě, kde patro, podkroví i část sklepa patří izolátorům nejrůznějších druhů.

Izolátory a bleskpojistky ze sbírky Františka Daňka

Bleskojistky mají speciální místnost. "To už je přístroj, je to jako pojistný ventil, který laicky řečeno upouští přebytečnou elektřinu do země," vysvětluje návštěvníkům, kteří nejsou tak zběhlí ve fyzice jako on sám.

Izolátory se ve sbírce Františka Daňka ocitly v průběhu let všelijak. Kromě těch, které našel, také loudí od energetiků, přímo u výrobců nebo na zkušebnách, občas je vyměňuje s ostatními sběrateli. Těch je po světě celkem dost. Pan Daněk vzpomene na setkání evropských sběratelů, kterých se sjelo na šedesát, jeden dokonce až z Aljašky. Některé úlovky do sbírky přibyly z cest s podobně zaměřenými přáteli i ze zahraničí.

Spustit audio