Globalring je sport, kde mouhou svůj výcvik zúročit jak vojenští nebo policejní psi, tak oříšci z útulku

18. červen 2024

Jedním z nejnáročnějších kynologických sportů je určitě globalring. Vznikl v Belgii a psi v něm prokazují poslušnost a schopnost svého pána bránit. Vše samozřejmě podle daných pravidel. Specifické pro globalring je, že závodit mohou nejen psi s rodokmenem, kteří se účastní i jiných soutěží, ale v podstatě i kříženci z útulků. 

"Hledali jsme něco, co by nás oslovilo. Co nám na tom vyhovovalo, že nebylo důležitý, s jakým psem závodíte," říká Stanislav Doležal, člověk, který globalring přived do České republiky. Sám má na kontě i vítězství přímo v kolébce globalringu, Belgii. Se svým psem slouží u vojenské policie, a sám říká, že mnozí služební psi nemají průkazy původu, což je u jiných kynologických sportů potřeba.

V podstatě tak může v globalringu soutěžit každý pes, který zvládne všechny úkoly. "Poslušnost, skoky a obrany," vyjmenovává Stanislav Doležal. Pes musí například perfektně zvládat povely jako k noze, lehni, sedni.

Další disciplínou jsou skoky přes překážky, a obrana pána, při které se využívají figuranti ve speciálních oblecích. "Je ušitý z juty, jsou na něm zóny, které psovi zlepšují zákus," říká figurant Ondřej Kalenský s tím, že pes je cvičený k tomu, kam smí a nesmí figuranta kousnout. Zároveň také musí přesně poznat, kdy zaútočit a vždy musí poslouchat povely psovoda.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.