Do sedmnácti let mi knihy nic neříkaly. Pak přišel zlom, vyznal se mladý spisovatel

14. únor 2019

Největší audioportál na českém internetu

Petr Bobek | Foto: Hela Dvořáková, Český rozhlas

Petr Bobek je mladý autor, žije v Havlíčkově Brodě. Píše povídky a jeho posledním počinem je kniha s názvem Stopem na konec světa.

Do plnoletosti ho literatura míjela, pak ale přišel zlom. „Tehdy jsem začal více číst, zajímat se o literaturu. Moji rodiče měli doma velkou knihovnu, jako dítě mě to ale nebralo. Až později a pak jsem také zatoužil, že napíšu vlastní knihu.

Poláček, Hrabal, Ota Pavel

Petr Bobek má své literární vzory, i když jich je více. „Karel Poláček dokázal skvěle vystavět román, pracovat s postavami. Pak Bohumil Hrabal, Ota Pavel. Ze zahraničních v poslední době Terry Pratchett.“

Mladý spisovatel z Havlíčkova Brodu píše povídky. Sám říká, že i z praktických důvodů, jsou kratší a stihne se věnovat více nápadům.

Inspiraci hledám, kde se dá

Kdo Petra Bobka inspiruje? Sám život, říká: „Zaslechnu někde kousek nějakého rozhovoru, něco mi zůstane v hlavě. Buď to úplně zmizí, nebo z toho začne klíčit příběh.“

Celý rozhovor si poslechněte v přiloženém audiu.

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.