Cukr + čas = zubní kaz

13. leden 2014

Hostem v odpolední poradně Tamary Peckové byla zubní lékařka Taťána Vrbková. „Zubní kaz je nejrozšířenější infekce na světě. Téměř 100% lidí ji má,“ začala své pondělní vyprávění jihlavská zubařka.

Za zvýšený výskyt zubního kazu může množství rafinovaného cukru, který zkonzumujeme. Taťána Vrbková ale od mlsání neodrazuje. „To si klidně zamlsejme, ale musíme tu čokoládu sníst najednou. Ale pozor, já to říkám z hlediska zubního lékaře, ne dietologa. To pomalé, celodenní mlsání je špatně. Cukr má prostor.“

Ideální je po každém jídle zuby pořadně vyčistit. „Je mi jasné, že to mnohdy není možné, ale aspoň pořádně ústa vypláchnout. Stačí čistou vodou. To myslím zvládne každý,“ dává tip na ústní hygienu po jídle Taťána Vrbková.

Ideální způsob, jak objevit zubní kaz, je na rentgenu. „Takový kaz nás nebolí. Jediná účinná léčba je kaz odvrtat a dát výplň. Stále se často používají amalgámové. Kupujeme je v kapslích, vyhneme se tak nebezpečnému skladování volné rtuti. Bohužel amalgámová plomba, která je prášková a musí se smíchat se rtutí, je jediná, kterou proplácí pojišťovna. A moc lékařů ji z bezpečnostních důvodů nepoužívá. Pokud vám zubař udělá plombu a vy za ní neplatíte, zaplatil ji ze svého,“ uzavírá jihlavská zubařka Taťána Vrbková.

autor: Tamara Pecková
Spustit audio