Člověk bude muset přehodnotit svůj vztah k vodě, říká hygienik Jiří Kos

2. duben 2019

Existuje vůbec ještě čistá voda, nebo tu, co pijeme, musí nejprve draze upravovat? A napil by se vody kohoutkové nebo balené?

Hela Dvořáková pozvala do Dobrého dopoledne Jiřího Kose z krajské hygieny.

Desítky litrů na splachování

Téměř každý člověk v Evropě denně spotřebuje kolem osmdesáti litrů vody. „Kdybychom člověku v poušti řekli, že 40 litrů vody denně spotřebujeme jen na splachování, asi by použil proti nám násilí. Pro něj to je naprostý poklad,“ řekl ve vysílání Jiří Kos z krajské hygieny. „Neumíme vůbec vodou šetřit, drahou pitnou vodu používáme k méně vhodným účelům.“

Kohoutková je výborná

Kohoutková nebo balená? Otázka, kterou si klade spousta lidí. „Balená voda by měla sloužit v případě nouze, nemáme-li kohoutkovou. Je to nejzdravější nápoj, to je jisté, neobsahuje žádnou chemii, ale kohoutkové vody je dostatek a je-li upravená, je výborná.“

Celý rozhovor si poslechněte v přiloženém audiu.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.