Cestovatelka Jolana Sedláčková: V patnácti holky jezdily za klukama a já lezla s tátou na Kriváň

17. září 2018

Mladá cestovatelka Jolana Sedláčková výlety jako dítě nemilovala. Postupem času svůj pohled ale změnila a dnes má za sebou víc než padesát zemí.

„Já začala cestovat už jako dítě s rodiči. Neměli jsme auto, taťka nás bral na kole. S bráchou jsme si vezli karimatku, spacák. Jezdili jsme na Žďársko, jednou si pamatuju, že jsme jeli taky do Rakouska,“ vzpomíná mladá cestovatelka.

„A když v patnácti ostatní holky jezdily na Macháč za klukama, tak já jsem s taťkou lezla na Slovensku na Kriváň a tehdy jsem to cestování moc ráda neměla. Když mi bylo osmnáct, tak jsem podnikla svou první cestu do zahraničí, bylo to do Rakouska, do hor. Postupně jsem objela hory ve Švýcarsku, Francii, Itálii, Slovinsku.“

Cesta kamionem

Des se dnem sešel a Jolana potkala svého pozdějšího přítele, který jezdil s kamionem. „Podnikla jsem s ním cestu do Anglie, byli jsme i v dalších zemích západní Evropy. Přelomem byla cesta do Rumunska. Všichni nás od toho zrazovali. My jsme tam měli nehodu, trochu paradoxně do nás narazila svatba, která jela v protisměru. Ale nakonec to dopadlo dobře, byl tam takový kluk, který uměl anglicky a překládal nám na policejní stanici. A po dvou letech nám pojišťovna zaplatila škodu.“

autor: Hela Dvořáková | zdroj:
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.