Často je lepší podepsaná špatná smlouva, než vůbec žádná
Univerzální rada na to, jak uzavírat smlouvy, neexistuje. Vždy jde o to, jaký smluvní vztah chcete uzavřít. Přesto bychom měli být při vytváření smluvního vztahu na pozoru.
Do smluvních vztahů vstupujeme i několikrát za den. Třeba když nasedneme do autobusu městské dopravy. „Je to smlouva o přepravě osob a ta má taky nějaká zákonem daná předvídaná pravidla,“ vysvětluje právnička Miroslava Zápotočná.
„Vždycky, když klient přijde s nějakou smlouvou, tak já začínám tím: ‚Aha, už jste ji podepsali nebo ne?‘. Právníkům se nedostávají ty hezké věci. Řešíme většinou prostě průšvihy,“ říká Miroslava Zápotočná. Málokdo, pokud to nedělá běžně, třeba v rámci svojí podnikatelské činnosti, že by uzavíral smlouvy opakovaně, například při prodeji aut nebo bytů, tak si uvědomím, že by smlouvu měl nějak řešit. „Takže říkám, že někdy je lepší, když je podepsaná blbá smlouva než žádná,“ dodává právnička.
Související
-
Jak začít nový rok bez dluhů
Hostem Dobrého dopoledne Hely Dvořákové byla advokátka Miroslava Zápotočná.
-
Mediace není o kompromisech. Všechny strany sporu z ní mají odcházet s pocitem vítězství
Podle zákona je mediace mimosoudním řešením sporů. Často se zatím ale nevyužívá. Ostych z ní mají jak klienti, tak advokáti.
-
O oddlužení žádají stále mladší lidé, ve dvaceti letech už mívají statisícové dluhy
Více než polovina dospělých lidí mladších 30 let splácí alespoň jednu půjčku. Vyplývá to z průzkumu agentury Stenmark. Nejčastěji si Češi půjčují na bydlení a nákup auta.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.