Básničky o bylinkách, kvízy pro děti, recepty pro maminky. Na začátku byla inspirace od babičky

4. říjen 2021

O každé bylince se dá napsat básnička. Najdete je v nové knížce pro děti i rodiče. Autorkou je Romana Pospěchová.

Bylinky nejen z vlastní zahrady, ale i z volné přírody zahrnula Romana Pospěchová do své knížky, kterou nazvala Bylinky pro děti i maminky. Psaním ani kreslením se nikdy neživila, pracuje v administrativě. Když se ale jednou v časopise dočetla žádost o pomoc s materiály o bylinkách pro děti ze školky, začala se jí v hlavě rodit první básnička. „Sedla jsem si a najednou se mi vrátily vzpomínky na dobu, kdy jsem byla malá, a k bylinkám mě vedla babička. Ta básnička vznikla tak nějak sama.“

Veršů přibývalo

Veršíky o různých bylinkách postupně přibývaly, a když už jich bylo tolik, že by to vydalo na knížku, přemýšlela Romana Pospěchová o tom, jaké obrázky knížku doprovodí. „Oslovila jsem jednu malířku a ta mi řekla – já vám to klidně namaluju, ale potom to pozbyde vaši duši. A tehdy jsem zkusila malovat sama,“ usmívá se autorka.

Z prvních veršovánek, textů a černobílých obrázků nakonec knížka vznikla. Černobílých proto, aby se daly vybarvit – tím si k ní najdou vztah děti.

Nejen pro děti

Autorka ale chtěla, aby byla v domácí knihovně užitečná více generacím, a podle toho ji vybavila. „Na začátku je úvod, proč to vlastně píšu, a co se dá v knížce najít. Každá bylinka má o sobě básničku, jsou tam informace - jak vypadá, kde kvete, na co se užívá a co z ní sbíráme. Pro děti je tam jako překvapení takový malý kvíz, aby se zabavily, a pro maminky jsem přidala pár receptů.“

Bylinky pro děti i maminky jsou knížkou, která má pozornost čtenářů obrátit k tomu, co kolem nás roste, kvete, co je pro nás užitečné, zkrátka zpátky k přírodě. „Psala jsem to s tím cílem, abychom se uměli pozastavit, zašli zpátky do přírody, tam si našli nějakou tu kytičku, a že zdraví nemusíme hledat jenom v lékárnách,“ uzavírá Romana Pospěchová.

Knížka je vydaná vlastním nákladem, a zatím je k mání v menších prodejnách pro zdraví v Jihlavě a okolí. Informace jsou zde.

Spustit audio