Azbest představuje zdravotní riziko, přesto stále na řadě míst materiály s ním najdeme
Azbest se dříve ve stavebnictví využíval často. Jde ale o nebezpečný materiál, který představuje riziko pro lidské zdraví.
Azbest, dříve hojně využívaný materiál v českém stavebnictví, se v 20. století těšil velké popularitě díky svým vynikajícím vlastnostem. Je žáruvzdorný, odolný vůči chemikáliím a navíc má dobré elektroizolační vlastnosti. „Jeho schopnosti byly natolik vyzdvihovány, že se používal prakticky všude,“ vysvětluje Jana Böhmová z Krajské hygienické stanice Kraje Vysočina. Použití azbestu zahrnovalo nejen střešní krytiny a potrubí, ale i brzdové destičky v automobilech. Přestože se jeho nebezpečí dnes už obecně uznává, stále je přítomen v mnoha starších stavbách.
Riziko azbestu spočívá v jeho jemných vláknech, která se uvolňují do vzduchu při manipulaci s materiály, které azbest obsahují. Tyto mikroskopické částice mohou při vdechování způsobit závažná onemocnění, jako je rakovina plic či azbestóza. „Problémem je, že tato onemocnění se mohou objevit až několik desítek let po expozici azbestu,“ upozorňuje Böhmová. Proto je důležité dodržovat přísná pravidla při jakékoli manipulaci s materiály, které azbest obsahují.
Ačkoli v České republice je používání azbestu od roku 2004 zakázáno, stále se s ním můžeme setkat v mnoha starších domech a budovách. V případě, že majitelé nemovitostí zjistí přítomnost azbestu ve střešní krytině či jiných konstrukcích, je doporučeno postupovat opatrně a raději oslovit odbornou firmu. „Manipulace s azbestovými materiály by měla být prováděna vždy odborně, aby se minimalizovalo riziko uvolnění azbestových vláken,“ radí hygienička.
Jakékoliv nesprávné nakládání s azbestem, například při pokusu o neodbornou likvidaci, může ohrozit nejen zdraví samotných pracovníků, ale i lidí v okolí. Odborné firmy mají nejen potřebné vybavení, ale také dodržují legislativně stanovené postupy pro bezpečné odstraňování azbestových materiálů. „Vždy je lepší obrátit se na profesionály, než riskovat zdraví své a svých blízkých,“ uzavírá Jana Böhmová.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.