Zubní protéza nesedí? V některých případech ji lze reklamovat, radí Kateřina Cajthamlová

10. leden 2025

Na každou zubní protézu je potřeba si trochu zvyknout. Jak stárneme, objevuje se víc diskomfortu. Ovšem co se s tím dá dělat, máte ve svých rukou až v sedmdesáti procentech.

Zubních náhrad je celá řada. „Existují náhrady snímatelné, ty mohou být celkové nebo částečné. Patří sem můstky, sedlové nebo deskové náhrady. Takové náhrady lze vyndat a vyčistit. Nebo jsou nesnímatelné, tedy trvalé,“ vysvětluje Kateřina Cajthamlová.

Zubní náhrady se vyrábějí z různých materiálů. Zubní lékař by měl vybrat tu nejvhodnější právě pro vás. „Například alergikům se dávají celokeramické korunky, to jsou takzvané biokompatibilní náhrady, které neobsahují nikl. Ten může někomu vadit. Protetika se neustále vyvíjí, na zubních pracovištích se vždy dozvíte nejnovější informace. Nebojte se ptát.“

Stomatologie

Péče a prevence

„Pokud přicházíme o zuby už v mladším věku, tím spíš se dožijeme celkové zubní náhrady,“ varuje lékařka. „Důležitá je tedy péče. Zejména, pokud je v rodině parodontóza a víme, že i rodiče či prarodiče měli protézu nebo nějaký implantát.“

Čtěte také

Prevence je nejlepší léčba. Pokud je i dobrá genetika, lze mít vlastní zuby až do vysokého věku. „Pokud si často čistíme zuby, masírujeme dáseň a odstraňujeme bakterie, které by se tam ukládaly. Zuby se nedají přečistit a dáseň tím neobrousíte. Už kmenové kultury se zabývaly neustálým čištěním mezizubních prostorů. Měly na to různá dřívka, používal se hřebíček,“ poukazuje do historie lékařka. „Je důležité starat se o všechny stávající zuby a chodit na preventivní prohlídky.“

Zuby mohou negativně ovlivňovat také vedlejší účinky některých léků. „Čtěte příbalové letáky. Pokud sledujete u zubů změny nebo vám dokonce už zub vypadne, žádejte změnu léků,“ doporučuje Kateřina Cajthamlová.

Náhrada nesedí

Zubní náhrady jsou drahé a čekací doby na jejich zhotovení se prodlužují. Časem můžou přestat sedět. Když náhrada nesedí, je potřeba pátrat, co se stalo. „Mohlo dojít k chybě už při snímání otisků. Tím pádem taková protéza nebude sedět nikdy. To je na reklamaci,“ radí lékařka. „Někdy jsou nevhodně zvolené protézní nože, roli hraje i to, zda trpíte osteoporózou. Ani implantáty nejsou vhodné pro každého. Rozhodnout by měl váš zubní lékař. Pokud se vám něco nezdá, běžte si pro druhý názor k jinému zubaři.“

Zubní náhrada

Snímatelné náhrady je potřeba na noc vyndávat. Vyčistěte je měkkým kartáčkem a dejte do čisticího roztoku. Správný přípravek vám doporučí váš zubař.

Jak na tom byla se zuby babička Kateřiny Cajthamlové? Lze překonat dávivý reflex z protézy? Kdy je čas uvažovat o výměně zubní náhrady? Jak se vyhnout otlačeninám od zubních protéz? Jakou roli hraje žvýkací tlak? Poslechněte si rady lékařky v pořadu Vesele a zdravě.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.