Neklidné nohy narušují kvalitu spánku. S návštěvou lékaře neotálejte, radí Kateřina Cajthamlová

9. květen 2025

Největší audioportál na českém internetu

Neklidné nohy narušují kvalitu spánku | Foto: CC0 Public domain

Neklidné nohy narušují kvalitu spánku. S návštěvou lékaře neotálejte, radí Kateřina Cajthamlová v pořadu Vesele a zdravě

Chcete si po dlouhém a náročném dni odpočinout, ale v nohou cítíte nepříjemné, těžko popsatelné pocity, které vás nutí měnit polohu? Možná vás trápí syndrom neklidných nohou. Jak mohou být nohy neklidné a co se s tím dá dělat?

Přesná příčina, proč se v nohou začnou objevovat nepříjemné pocity, není známa, ale většina lékařů se shoduje na neurologických příčinách. „Podstatnou roli hraje dědičnost a přítomnost jiných onemocnění, jako je například chudokrevnost, onemocnění ledvin, nedostatek železa nebo Parkinsonova choroba. Projevy syndromu neklidných nohou mohou ovlivňovat také některé léky, jako jsou antidepresiva nebo léky, které obsahují antihistaminika,“ vysvětluje neuroložka Marie Vinopalová.

Projevy syndromu neklidných nohou

„Nejprve je potřeba ujasnit si pojmy, co míníme, když řekneme neklidné nohy. Mohou to být nějaké mimovolné pohyby, charakter třesu, může to být příznak Parkinsonovy choroby. Nebo se může jednat o dystonii, to jsou přetrvávající svalové stahy, které způsobují kroucení. Může se jednat o choreu, což jsou mimovolné pohyby, nepředvídatelné, kroutivé, trochu připomínají tanec,“ vyjmenovává neuroložka Marie Vinopalová.

Čtěte také

Nepříjemné pocity se mohou projevovat pálením, štípáním, mravenčením nebo různým „taháním“. Zhoršení příznaků je v klidu, v noci nebo v jinak statické poloze, například při cestování v autě nebo letadle. „Pacienty to hodně obtěžuje. Ale existují léky, které jim můžou pomoci tím, že zlepšují neurologické procesy v mozku i v míše,“ doplňuje Kateřina Cajthamlová.

Neklidné nohy narušují spánek

Pacienti nepříjemný pocit velmi často nedokážou popsat, jen vědí, že pohybem se ho na chvíli zbaví. Neklidné nohy narušují kvalitu spánku a pacient přichází k lékaři nejčastěji právě proto, že se nevyspí dobře.

„Spánek je nesmírně důležitá součást našeho zdravého životního stylu. Obecně v dnešní době spíme méně než naši předkové, měli bychom spát osm hodin a v zimě až deset hodin. Když je spánek narušen, tak to výrazným způsobem horší psychosociální stav člověka. Může to mít vliv na celý organismus.“

Pohyb jako takový reguluje dopamin. „U kuřáků může docházet k relativnímu nedostatku dopaminu, proto se doporučuje nekouřit.“ Kateřina Cajthamlová dále nabádá k pravidelnému pohybu a snížení míry stresu.

„Zkontrolujte si také příbalové letáky svých léků. Návštěvu lékaře ale neodkládejte. Udělejte si příznakový deník – kdy to zlobí, kdy to nezlobí, co jste dělali, jaké bylo počasí, co jste jedli, pili. Trápí to noc co noc, nebo se nepříjemné pocity objevují s přestávkami? Pacienty prosíme, ať si všímají výjimek, kdy se to zlepšilo,“ dává tipy lékařka.

Čemu se v čínské medicíně říká prázdnota krve? Podařilo se ze záznamníku rozluštit, co přineslo úlevu jedné naší posluchačce? Poslechněte si rady Kateřiny Cajthamlové v pořadu Vesele a zdravě.