Žloutenka se nejlépe šíří v kolektivu

13. září 2016
Dobré odpoledne

Žloutenka se z Jihomoravského kraje dostala i na Vysočinu. Se začátkem školního roku navíc hrozí, že se bude šířit i ve školách. Alena Dvořáková, ředitelka Protiepidemického odboru z Krajské hygienické stanice a z Centra očkování a cestovní medicíny, přišla do poradny Regionu vysvětlit co dělat proto, abyste se vy nebo vaše děti touto nepříjemnou nemocí nenakazili.

Jedná se o typ A, tedy o nemoc špinavých rukou. „Typické pro ni je, že se přenáší tzv. fekálně-orální cestou. To znamená špinavýma rukama a potom prostřednictvím kontaminovaných potravin a vody. Inkubační doba je 14 až 50 dnů, v průměru 4 týdny,“ vysvětluje Dvořáková. Zároveň ale dodává, že nakažený člověk je pro své okolí infekční už před tím, než se u něj objeví nějaké příznaky.

U dětí bývá průběh mírný

„U dětí je průběh velmi lehký a často až bezpříznakový a taktéž u 10 procent dospělých. Ale vesměs u dospělých bývá o něco těžší průběh. Jsou to trávící obtíže, horečka, nechutenství až odpor k jídlu, nadýmání, pocit špatného trávení, určitá slabost a chřipkové příznaky. A velmi často zežloutnutí,“ vyjmenovává hlavní příznaky žloutenky typu A Alena Dvořáková. Jedná se přitom o nejmírnější žloutenku, která ve většině případů nezanechává trvalé následky.

Epidemie zatím zažehnaná není

V Jihomoravském kraji se stále objevují nové případy žloutenky a šíří se i do přilehlých krajů. „Zvláště v tomto období, kdy se děti vrátily do škol, tak se nedá vyloučit, že k šíření dojde. V kolektivu se bohužel tato nemoc šíří nejlépe,“ upozorňuje doktorka Dvořáková.

Nepodceňujte prevenci

Zamezit šíření žloutenky typu A mohou preventivní opatření. Zásadním opatřením je důsledné mytí rukou teplou vodou a mýdlem a to po každém použití záchodu, před každou konzumací jídla, po návratu z venku, zejména pak po použití městské dopravy nebo nákupních center. „Dále je zcela nevhodné pití z jedné láhve, používání stejných příborů, otírání hrdla lahve rukou, společné ukusování svačin, sdílení cigaret a podobně,“ říká host.

Jistotu nabízí očkování

Očkování je účinné už po první dávce a zhruba za dva týdny. Druhou dávku je dobré aplikovat zhruba za půl roku až rok po první. Udává se, že po té je v těle dostatek protilátek na dobu 25 až 30 let a teoreticky až do konce života. „Očkování provádí praktičtí lékaři pro dospělé i pro děti a pak v Očkovacím centru,“ dodává Alena Dvořáková.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?