Závodní sekery a pily jsou podobné závodním autům, velmi ostré a přizpůsobené na maximální krátkodobý výkon

9. červen 2023

Dřevorubecké závody vznikly začátkem 20. století v Kanadě v dřevorubeckých kempech. V posledních třiceti letech se mohutně rozšířily do Evropy a před více než deseti lety získaly svou dnešní podobu a daly vzniknout evropskému seriálu Eurojack.

Účastníci dřevorubeckých závodů mají různá zaměstnání. „Je pravda, že asi nejvíce z nich pochází z lesnictví nebo blízko oboru s dřevem. Ale máme i lidi, kteří pracují v kanceláři, máme profesionální hasiče, studenty a dokonce závodil i námořník,“ říká jedna z organizátorek závodů Jacqueline Sílová.

Jednou z organizátorek dřevorubeckých závodů Eurojack v Jihlavě je Jacqueline Sílová

Na závody musí dřevorubci trénovat a jako u každého sportu musím zainvestovat i do závodního nářadí.

Dřevo, do kterého dřevorubci na závodech sekají a řežou, není klasický tvrdý špalek, se kterým si doma topíme. Protože chtějí být na závodech rychlí, tak musejí používat měkké dřevo. I nářadí musí být velice ostré.

„Je to podobné jako se závodním autem. Není to něco, s čím pojedete daleko na dovolenou. Je to něco na krátký, rychlý výkon a tudíž i ta cena k tomu většinou odpovídá, že to není klasika z hobby marketu,“ pokračuje Jacqueline Sílová.

Vybavení na soutěž vyjde dřevorubce od 20 tisíc korun výš. „A to se nebavíme o těch velkých motorových pilách, které mají 72 koní. A ty už stojí od 5 000 euro, výš,“ uzavírá Jacqueline Sílová.

Další zajímavosti z dřevorubeckého sportu si poslechněte v rozhovoru.

Spustit audio

Související