Jazyk knihy pro vás musí být srozumitelný, ani známé jméno autora nezaručí čtenářský zážitek

8. červen 2023

Zájem o knížky v jarních měsících klesá. I přesto, že březen je měsícem knihy. Je to každoroční výkyv, který knihkupci pozorují. Před dovolenými zase zájem o knížky stoupá.

V květnu byla u čtenářů nejžádanějším titulem kniha Les v domě Aleny Mornštajnové. Na druhém místě skončil Miloš Doležal a jeho sbírka poezie Jana bude brzy sbírat lipový květ.

Majitel Knihkupectví Jana Zábrany z Humpolce Karel Kratochvíl

Velké promo knížky není zárukou kvalitního čtení. „Takovou typickou ukázkou z poslední doby je Radka Třeštíková, známá spisovatelka, která napsala populární knihy jako Bábovky nebo Prší moře. Minulý týden vyšla její nejnovější kniha Kde jsi, když nejsi?. A co jsem si o ní přečetl a i když jsem tu knihu otevřel, tak to promo nezachrání,“ hodnotí majitel Knihkupectví Jana Zábrany v Humpolci Karel Kratochvíl.

Před koupí knížky je dobré projít recenze. „Ale potom samozřejmě je dobré tu knížku vzít do ruky a přečíst si pár vět jenom během minuty, aby si člověk řekl, že to je dobrý jazyk, nebo naopak je to krkolomné,“ radí knihkupec.

Jaké knížky vyjdou v červnu a jakou četbu vybrat na dovolenou? Pusťte si celý rozhovor.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.