Začít cvičit můžeme v kterémkoli věku. Nejdůležitější je čas a vnitřní ochota

23. květen 2018

Jak mají začít cvičit lidé ve vyšším věku? Do poradny přišla trenérka Jitka Křížová. Nejdůležitější je podle ní čas, který hodlá jedinec investovat do vlastního cvičení a pak také energie.

„Úplně se to nedá rozlišit, mladý člověk, člověk po padesátce. Když se začneme hýbat, potřebujeme energii, motivaci a samozřejmě potřebuje čas. Bavíme-li se o dvacetileté slečně, ta si ten čas dokáže najít. U starších lidí, kteří mají rodinu, často mají dobré pracovní posty, ti si ten čas sami pro sebe hledají hůř,“ řekla v poradně Pavla Křížová.

Čas a energie je ale pro cvičení a hlavně pro začátek cvičení nejdůležitější.

Nestačí se vsadit

Řada lidí, kteří pociťují nadváhu nebo určitou nepohodu, se vsází s někým blízkým, že shodí, že zhubnou, říká historky z fitcentra paní Křížová. „Pak ty klienty dělíme na dvě skupiny. Jedna je taková klidovější a maximální aktivita, kterou je schopná vyvinout je power jóga nebo pilates. A jak tam chcete něco shodit,“ ptá se.

„Druhou skupinou jsou lidé, kteří třeba dříve jezdili na kole, hráli volejbal a mají k pohybu blíž. Přijdou, projdou se po pásu, posílí prsní a hýžďové svaly a po měsíci, když vydrží, se začnou cítit mnohem lépe.“

Lidé po padesátce

Pavla Křížová pokračuje příběhy z fitcentra. „Přijde žena, po padesátce, která od porodu svých dětí v podstatě žádný přílišný pohyb nedělala a cítí se tak, jak se cítí. Nemůžeme nasadit program, který dáváme třicetiletým lidem. To by nezvládla a navíc by ji to odradilo.“

„Většinou postupujeme následovně: nasadíme trénink třeba jen na 30 minut. Posílíme břišní svaly, hýžďové a na začátku se trochu zahřejeme na běhátku. Později můžeme přidat činku, ale jen třeba kilovou.“

autoři: Hela Dvořáková , mik
Spustit audio