Začíná oprava železniční trati Křižanov - Sklené nad Oslavou. Bude stát bezmála dvě miliardy

Na železniční trati z Brna na Havlíčkův Brod začíná rekonstrukce devítikilometrového úseku mezi Křižanovem a Skleným nad Oslavou na Žďársku.

Práce za zhruba 1,9 miliardy korun potrvají do dubna 2021. Vyžádají si zpravidla výluku jen jedné koleje nebo části stanice, sdělila dnes Správa železnic. Jde o celkovou přestavbu další části této dvoukolejné trati přes Českomoravskou vrchovinu. Začala tento týden předáním staveniště.

Rychlejší vlaky

Výsledkem budou podle Správy železnic výrazně lepší parametry mezistaničního úseku i stanic Křižanov a Sklené nad Oslavou, vlaky tam pak budou moci projíždět rychleji. V hlavních staničních kolejích se jejich rychlost zvýší až na 140 kilometrů v hodině.

Vyhřívané výhybky

Rekonstrukce se týká železničního svršku a spodku, trakčního vedení, ale i sdělovacího a zabezpečovacího zařízení a jediného železničního přejezdu v tomto úseku. Vybrané výhybky budou vybavené elektrickým ohřevem. Ve stanicích dělníci rovněž přestaví ostrovní nástupiště a vybudují bezbariérové přístupy.

Výtahy pro cestující

V Křižanově to budou výtahy z podchodu na nástupiště, ve stanici Sklené nad Oslavou šikmé přístupové chodníky. V obou stanicích nechává Správa železnic zároveň upravit výpravní budovy. Předpokládané celkové investiční náklady rekonstrukce traťového úseku ze stanice Křižanov ke stanici Sklené nad Oslavou jsou 1,299 miliardy korun bez daně.

Spustit audio zdroj: ČTK

Související