Výrazné figury s velkýma černýma očima. Nová stálá expozice v Telči představuje díla malířky Romů Míly Doleželové
Malovala Romy ze slovenských osad, výrazné romské rysy má i její Kristus nebo svatý František. Malířka Míla Doleželová neměla za minulého režimu na růžích ustláno. Kvůli tématům, kterým se věnovala, nebyla tato originální umělkyně doma zrovna v kurzu. Poslední roky svého nelehkého života prožila v Telči. Přála si, aby tam její dílo zůstalo. Podařilo se to až teď, po třiceti letech.
Díla malířky Míly Doleželové si v Telči prohlédla Pavla Kuchtová
„Je to podivuhodný příběh o tom, jak se obrazy Míly Doleželové dostaly z Telče pryč a zase zpět. Zhruba před třemi lety nám kolegové z České dominikánské provincie nabídli možnost obrazy převzít. Míla Doleželová jim je odkázala s tím, že by nejlépe v Telči, případně někde jinde na Vysočině, měla vzniknout stálá expozice. A nám to připadalo jako krásná příležitost,“ popisuje Jaroslav Makovec z Univerzitního centra Masarykovy univerzity v Telči.
Autorem koncepce výstavy je Jan Maroušek, který navrhl, jak velká barevná plátna rozmístit. „Do určité míry nám to usnadnila sama autorka, protože obrazy nepodepisovala, nevedla si žádnou evidenci, většinou neuváděla ani letopočet, takže jsme mohli postupovat volně a uspořádat obrazy například tematicky,“ říká.
Lidé uvidí velká expresivní plátna se symbolickými malbami, v chodbě pak sakrální motivy. „Nepřestává mě fascinovat, že i u těchto postav jsou zřetelné romské rysy. Byl to zkrátka její oblíbený motiv. Jsou to opravdu krásné výrazné tváře, zaujmou vystouplé lícní kosti, velké kulaté oči,“ ukazuje Jan Maroušek.
I v další místnosti vynikají romské postavy, které navíc vystupují z černo-šedivé plochy. „Celou tuto místnost jsme věnovali tomu, jak Míla Doleželová zobrazovala Romy. Dokonce je tady znatelný vývoj maleb zhruba od přelomu padesátých a šedesátých let do let osmdesátých,“ dodává kurátor.
Nová stálá expozice malířky Míly Doleželové v bývalé jezuitské koleji v Telči obsahuje 61 rozměrných olejů. Výstavu doplňuje tvorba jejího manžela Jiřího Mareše.
Související
-
40 let se o něm mlčelo. Teď o českém sochaři, který portrétoval i britskou královnu, vychází kniha
Český sochař Franta Bělský je rekordmanem mezi umělci v Británii. Vytvořil bustu čtyřem generacím britské královské rodiny, a jemu jedinému se všichni na dílo podepsali.
-
Tábořiště pod Fajtovým kopcem hlídá staroslovanský polobůh Lešij. Sochu vyrobil místní výtvarník
Pod Fajtovým kopcem stojí vysoká a trochu strašidelná socha. Je vyrobená z automobilových součástek, a za úkol má hlídat tábořiště. Připomíná postavu ze ságy Zaklínač.
-
Zavrhovaný i obdivovaný – Prior stojí na jihlavském náměstí už 40 let
Stal se symbolem jihlavského náměstí. Je zavrhovaný, ale zároveň také navštěvovaný. Obchodní dům Prior funguje v centru města už čtyřicet let. Otvíral se na jaře 1983.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
OVĚŘOVNA: Trump zatím vakcíny mRNA na covid nezakázal, podle lékového úřadu jsou bezpečné
-
Náhrada za Bradáčovou? Štěpánek je prý zdatný a poctivý, zachovat chce hlavně nezávislost
-
Expert: Evropa kupuje z Ruska víc jaderného paliva než před válkou. Je těžké vyhnout se Rosatomu
-
Zemětřesení trvalo dvě minuty. Myanmar už požádal o mezinárodní pomoc, říká český diplomat