Zavrhovaný i obdivovaný – Prior stojí na jihlavském náměstí už 40 let

19. červen 2023 13:43

Stal se symbolem jihlavského náměstí. Je zavrhovaný, ale zároveň také navštěvovaný. Obchodní dům Prior funguje v centru města už čtyřicet let. Otvíral se na jaře 1983. A i když ho architekti nehodnotí pozitivně, lidi stále zajímá.

Zájem lidí o dominantu jihlavského náměstí ukázala komentovaná prohlídka budovy, která návštěvníky zavedla i do útrob Prioru. Například do zázemí pro personál.

„Tady byla aranžovna,“ ukazuje Jitka Čekalová, která v Prioru pracovala. Dokonce tady začínala jako jedna z prvních učňů. „Přímo pro Prioru byly učni, po tomhle schodišti jsem chodila pořád, za dobu, co tady nepracuji, se nic nezměnilo,“ usmívá se.

Do útrob jihlavského Prioru se přišel podívat také Jiří Vašíček. Na prohlídku si oblékl tričko, na kterém je obchodní dům vyobrazený. „Z těch všech návrhů, které jsem viděl, jak to přepracovat nebo předělat, tak tohle je pořád to nejlepší, co podle mě může být,“ myslí si.

Ještě v roce 1977, kdy se vyřizovalo stavební povolení, se památkáři pokusili proti stavbě vymezit, to už ale bylo pozdě.

Co jiného mohlo na místě Prioru stát, si poslechněte v reportáži.

Spustit audio

Související